How a computer education teacher utilizes an online learning environment
Bir bilgisayar öğretmeni çevrimiçi öğrenme ortamını nasıl kullanır
- Tez No: 269506
- Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmanın amacı; bilgisayar öğretmeninin bir çevrimiçi öğrenme ortamını nasıl kullandığını detaylıca incelemektir. Çalışma, bilgisayar öğretmeninin bilişim teknolojilerini sınıf öğretiminde nasıl kullandığını, çevrimiçi öğrenme ortamının öğrenme sürecine entegre edilmesinde hangi yöntemleri izlediğini, karşılaştığı sorunları nasıl çözdüğünü ve bir çevrimiçi öğrenme ortamından beklentilerini açıklamaya çalışmaktadır. Ayrıca, bilgisayar öğretmeninin tecrübelerine dayanarak diğer alan öğretmenlerinin çevrimiçi öğrenme ortamını kullanmaları araştırılmıştır.Çalışmada, nitel araştrma paradigması çerçevesinde, temel araştırma deseni olarak durum çalışması eylem araştırma desenini içerecek şekilde uygulanmıştır. Nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın amacına yönelik ve belirlenmiş bazı kriterleri sağlayan bir bilgisayar öğretmeni çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır.Sonuçlar, bilgisayar öğretmeninin çevrimiçi öğrenme ortamını öğretim sürecini desteklemek için kullandığını ortaya çıkarmıştır. Çevimiçi öğrenme ortamının en çok uygulama bölümü tercih edilmiştir. Çevrimiçi öğrenme ortamının kullanımı öğretmene, öğrencilerle bireysel olarak ilgilenebilmesi için vakit ayırabilmesine, başka bilgi kaynağı sunmasına, ve öğrencilerin ilgisini arttırmasına olanak sağlamıştır. Öğretmen çevrimiçi öğrenme ortamını derslerini hazırlamak ve deskteklemek için: Alternatif örnekler hazırlayarak ve sunarak, değerlendirme sürecine katkıda bulunarak, ve ödev vererek faydalı hale getirmiştir. Ders içeriği, çevrimiçi öğrenme ortamı tarafından sağlanan ders içeriği, ve öğrenme materyalleri çevrimiçi öğrenme ortamının entegrasyonunu etkilemektedir. Bilgisayar öğretmeni tarafından öğrencilerin kendi öğrenmelerinin sorumluluğunun farkına vardıkları, bilgiye başka kaynaklardan da erişeceklerinin farkına vardıkları, ve daha aktif ve katılımcı olarak algılanmışlardır. Diğer alan öğretmenlerinin öğretimlerini teknoloji ile iyileştirebilmeleri sürecinde teknik desteğe ihtiyaç duyacakları, teknolojik kaynaklara erişimde sıkıntı yaşayacakları ve kullanacak öğrenme materyali bulamayacakları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine in detail how a computer education teacher utilizes an online learning environment. The study tries to explore how a computer education teacher uses information technologies in classroom instruction, which methods s/he uses during integration process of the online learning environment, how s/he solves the problems s/he faced and his/her expectations from an online learning environment. Furthermore, based on the experiences of the computer education teacher use of online learning environments by other subject area teachers were pursued.In this study, within the framework of qualitative research paradigm a case study was conducted in the form of action research. Qualitative research methods were used. A computer education teacher formed the participant of the study with attributes of matching with the purpose and according to predetermined criteria.Results revealed that the teacher used the online learning environment to support his instruction. Implementation section of the online learning environment was preferred mostly. Use of online learning environment enabled the teacher to spare much time for dealing with students individually, providing other information source, and increasing students? interest. The teacher utilized the online learning environment for preparing and supporting instruction: Preparing and providing alternative examples, supporting the evaluation process, and assigning homework. Integration of online learning environment is affected by content of lesson, content provided by the environment, and learning materials. The teacher perceived that his students became aware of responsibility of their own learning, become aware of information can be reached from other sources and were much active and participating more to the lessons. The computer teacher perceived that other subject teachers needed technical support, showed lack of access to technology resources, and lack of learning materials to enhance their classroom instruction with technology.