An investigation of teacher attitudes towards e-learning: A survey study
E-öğrenmeye yönelik öğretmen tutumlarının incelenmesi: Bir anket çalışması
- Tez No: 813691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma üniversite eğitmenlerinin e-öğrenmedeki zorluklara ve yararlarına ve ayrıca e-öğrenmedeki bilgisayar kullanımı ve boş zaman ilgilerine olan tutumlarını incelemeyi amaçlamıştır. Karma yöntemli araştırma dizaynı kullanan çalışmaya aktif ve çevrimiçi bir şekilde Yabancı Dil olarak İngilizce dersleri veren 206 üniversite eğitmeni katılmıştır. Nicel veriler bir tutum ölçeği ile, nitel veriler iste yarı yapılandırılmış eğitmen görüşmeleri ile elde edilmiştir. Veriler SPSS ve içerik analizi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate how university instructors perceive the challenges and benefits of e-learning, their attitudes towards using computer systems for e-learning, and their leisure interests regarding computer use. A total of 206 in-service university instructors who taught fully online classes for English as a Foreign Language (EFL) participated in the study, which utilized a mixed-method research design. Quantitative data was collected using an attitude scale, and qualitative data were collected from semi-structured interviews with instructors. The data were analyzed using SPSS and content analysis.