Characterization of taxonomically related some Turkish oak (Quercus L.) species in an isolated stand: A morphometric analysis approach
İzole bir meşcerede bulunan ve taksonomik olarak yakın olan bazı Türk meşe türlerinin (Quercus L.) morfometrik analiz yöntemleriyle karakterizasyonu
  1. Tez No: 269527
  2. Yazar: CANER AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYA, DOÇ. DR. SERTAÇ ÖNDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Quercus L. cinsi dünya çapında 400'den fazla türle temsil edilmektedir ve bu türlerden 18'i doğal olarak Türkiye'de bulunmaktadır. Sahip olduğu taksonomik, fitocoğrafik ve dendrolojik öneme rağmen, Quercus cinsi, Türkiye Florası'nda taksonomik olarak hala en sorunlu odunlu bitki cinslerinden birini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Quercus sensu stricto (s.s.) seksiyonuna ait Quercus pubescens Willd., Q. infectoria Olivier subsp. boissieri (Reuter) O. Schwarz ve Q. macranthera Fisch. & C.A.Mey. ex Hohen. subsp. syspirensis (C.Koch) Menitsky taksonlarının bulunduğu izole bir ormandan (Beynam Ormanları, Ankara) toplanan meşe örnekleri, çokdeğişkenli morfometrik yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Karşılaştırma yapmak için ek meşe örnekleri incelemeye dahil edilmiştir. Morfometrik çalışmada uzaklık, açı, alan ve ayrıca sayılabilen, betimleyici ve hesaplanan 52 yaprak değişkeni kullanılmıştır. Morfometrik değişkenler, ?landmark? ve ?outline? verileri kullanılarak otomatik olarak hesaplanmıştır. Ayırt edici değişkenlerin bulunması ve tanısı yapılamamış örneklerin ait oldukları taksonların belirlenmesi için, öntanısı yapılmış örneklerden oluşan öğrenme kümesi üzerinde ?random forest? sınıflandırma yöntemi uygulanmıştır. ?Random forest? değişken seçim yöntemi ve temel bileşenler analizi (PCA) sonuçları göstermektedir ki, morfometrik değişkenler, Q. pubescens ve Q. macranthera subsp. syspirensis bireylerini genel olarak yaprak boyutu ve interkalar damarların sayısı ile, Q. infectoria subsp. boissieri bireylerini diğerlerinden lob ve yaprak ayası taban şekli ile ayırmaktadır. Son olarak, seçilmiş bireylerin yaprak ayası alt yüzeylerinde taramalı elektron mikroskobuyla (SEM) yapılan incelemeler sonucunda, mikromorfolojik özelliklerin, özellikle Q. macranthera subsp. syspirensis bireylerini ve melezlerini diğer taksonlardan ayırmada kullanışlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The genus Quercus L. is represented with more than 400 species in the world and 18 of these species are found naturally in Turkey. Although its taxonomical, phytogeographical and dendrological importance, the genus Quercus is still taxonomically one of the most problematical woody genus in Turkish flora. In this study, multivariate morphometric approach was used to analyze oak specimens collected from an isolated forest (Beynam Forest, Ankara) where Quercus pubescens Willd., Q. infectoria Olivier subsp. boissieri (Reuter) O. Schwarz and Q. macranthera Fisch. & C. A. Mey. ex Hohen. subsp. syspirensis (C.Koch) Menitsky taxa are belonging to section Quercus sensu stricto (s.s.) are found. Additional oak specimens were included in the analysis for comparison. Morphometric study was based on 52 leaf characters such as, distance, angle, and area as well as counted, descriptive and calculated variables. Morphometric variables were calculated automatically by use of landmark and outline data. Random forest classification method was used to select discriminating variables and predict unidentified specimens by use of pre-identified training group. The results of the random forest variable selection procedure and the principal component analysis (PCA) showed that the morphometric variables could distinguish the specimens of Q. pubescens and Q. macranthera subsp. syspirensis mostly based on the overall leaf size and number of intercalary veins while the specimens of Q. infectoria subsp. boissieri were separated from others based on lobe and lamina base shape. Finally, micromorphological observations of abaxial lamina surface have been performed by scanning electron microscope (SEM) on selected specimens which were found useful to differentiate, particularly the specimens of Q. macranthera subsp. syspirensis and its putative hybrids from other taxa.