Monografik yöntemin Türkiye'ye girişi ve gelişimi
  1. Tez No: 26955
  2. Yazar: ADNAN TEKŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYLÜ DİKEÇLİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Bir yüksek lisans tezi olan bu çalışmada özellikle, paradigma dönüşümünde yeniden canlanmakta olan monografik araştırmaların ülkemizdeki durumu tesbit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla önce anahatlarıyla monografik yöntemin ana niteliklerinden, uygulamada karşılaşılan sorunlardan ve yöntemin Fransa'da doğuşu ve gelişiminden sözedilmiştir. Daha sonra yöntemin Türkiye'ye girişi ve gelişimi üzerinde durularak yöntemin ihyasına duyulan ihtiyaç örnekler üzerinde tahlillerle gösterilmek istenmiştir. Araştırma sırasında sözkonusu yöntemden sözeden yazı ve eserler yanı sıra gerek kitap çapında, gerek makale düzeyinde yapılmış tüm monografik çalışmalara ulaşılmaya çalışılarak monografik araştırmaların hem tez içerisinde genel bir değerlendirmesi yapılmış, hem de konuyla ilgili çalışanlara literatür bilgisi bakımından Kaynakça' da yer verilmiştir. Araştırma sonunda monografik yöntemin ülkemizde survey araştırmaları karşısında ihmale uğradığı, yeterli araştırmalar olmadığı için de bu ihmalin sürdüğü, oysa yöntemler arası bir işbirliğiyle daha bütüncü sosyal araştırmalar yapılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The present study which is undertaken as a M.A. thesis, seeks to explore, essentially, the present situation of the case study method as applied in Turkey. To this effect, in the first place, the main attributes of the case study method, issues emanating from its application and its emergence and development in France, are briefly given. Following this, by focusing on the introduction of this method to Turkey and the progress made with respect to its application, through analizing its relevant examples, an attempt is made to higlight the need to revive the said method. In the study, all examples of the case study method about Turkey either in the form of a book or an article are surveyed with a view to providing a general evaluation of the case studies. The list of these books and articles are included in the bibliography for informing related researchers about the literature survey on the subject. The outcome of the research has shown that case study method has been neglected vis a vis the survey method, and this neglection is continuing due to the lack of sufficent research in Turkey. It was also noted that with a collaborative appraoch amongst the existing methods, a more integrated social research would be possible.