Spatial formation of the interface between university and city; consideration of the interfaces of Ankara University and METU in their own contexts
Üniversite ve şehir arasındaki arayüzün mekansal oluşumu; Ankara Üniversitesi?nin ve ODTÜ?nün arayüzlerinin kendi bağlamları içerisinde incelenmesi
- Tez No: 269551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Üniversiteler ekonomik aktivite üretmeleri, komşu olmaları ve mülk sahibi olmaları bakımından toplumda önemli bir yere sahiptirler. Bu yüzden toplumda odak noktasında bulunmaktadırlar. Her üniversite kendi cevresi ile yaşamaktadır. Her üniversite çevresi ile olan bağlantılarını ve cevresi ile olan arayüzünü kendisi yaratmaktadır. Üniversitenin sehir ile karsilastigi noktada mekan, üniversitenin insanları ve o cevrede yaşayanların istekleri doğrultusunda şekillenir. Üniversite ile şehir arasında her üniversite kendi arayüzünü bölgenin konumuna ve orada yaşayan insanlara bağlı olarak olusturur. Fakat hem şehir hem de üniversite tasarlanırken veya planlanırken bu arayüz göz önüne alınmamaktadır. Bu alan üniversitenin komşusu olmasına rağmen şehrin bir parçası olarak görülmektedir. Diğer taraftan üniversite de tasarlanırken de arayüz hakkında herhangi bir tasarım kararı alınmamaktadır. Dolayısıyla bu alan zamanla kendi karakterini oluşturmaktadır. Bu süreçte, arayüz şehir ve üniversite arasında bulunmasından dolayı hem şehrin hem de üniversitenin karakterini taşımaktadır.Bu çalışmanın amacı Üniversite ile şehir arasinda oluşan arayüzün mekansal oluşumunu Ankara'da bulunan farklı özellikteki iki üniversite üzerinden incelemek; şehir üniversitesi olan ve başkentin merkezinde bulunan Ankara Üniversitesi ve kampus üniversitesi olan ODTÜ. Bu bağlamda, çalışmanın ilk kısmında, arayüz mekanının tanımı, bu mekanın geçiş alanı, sınır ve eşik olarak incelenmesi ile yapılmıştır. Daha sonra, kent mekanında üniversiteler ve üniversitelerin tarihsel gelişimi incelenmiştir ve bu iki etki alanı arasındaki ilişkiler Avrupa ve ABD'den seçilen üniversiteler üzerinden gözden geçirilmiş. Son olarak, Türkiye'deki üniversiteler ele alınmıştır ve Ankara'da seçilen iki üniversitenin kampuslerinin çevresinde oluşan arayüzün oluşumu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Universities have a significant role in society as they are generators of economic activity, as land developers, as neighbors and as property owners. Therefore it is a focal point in the community. Every university lives within a surrounding community. They have been creating their own relations with the neighborhoods. The space that the university confronts with the city is shaped according to the needs of the people from the university and the inhabitants of the area. Between the university and the city, every university creates their own interface in accordance with the location and the inhabitants of the area. While planning the city or the university the interface zone did not take into account. It has been behaved as a part of the city although it has been a neighbor with university. While designing the university there has been no attempt to design this zone or making decisions including this zone. Therefore this space creates its own character in time. As it is locating between the city and the university it has been carrying both the character of the university and the city.The main aim of this study is to examine the spatial formation of the interface of university and city in respect to the planning decisions and spatial features of the area by investigating the two different types of universities in their own contexts in Ankara; Ankara University and METU. In this context, the spatial character of interface area is defined by examining this space as a transitional area, boundary and threshold. Then universities and their historical developments are examined in urban space and the relations between these two domains are investigated through the selected universities in Europe and USA. Finally, the situation of the university in Turkey is handled and searched the formation of the interface areas around the campuses of the two selected universities in Ankara.