The role of calcium ion on activated sludge biochemical and physical properties in phosphorus deficient growth medium
Kalsiyum iyonunun fosfor eksik besi ortamında aktif çamurun biyokimyasal ve fiziksel özelliklerindeki rolü
- Tez No: 269552
- Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK SANİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Besiyeri ve katyonların aktif çamur karekteristiği üzerinde önemli etkisi vardır ve bu nedenle prosesin tüm verimliliğine etki etmektedir. Fosforun yetersiz olduğu ortamda çamurun özelliklerinin ve kalsiyum iyonunun etkisinin belirlenmesi amacıyla iki farklı fosfor konsantrasyonunda (KOİ/N/P=100/5/0.05 ve KOİ/N/P=100/5/1), üç farklı kalsiyum konsantrasyonunda (0.5, 5, 15 meq/L) 8 günlük çamur yaşında ve 2 L'lik hacimde reaktörler çalıştırılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki, hücre dışı polimerik maddelerin (HDP) miktarı ve kompozisyonu kalsiyum ve fosfor konsantrasyonuna bağlıdır. En yüksek kalsiyum konsantrasyonu hariç, fosfor konsantrasyonundaki artış sonucu toplam HDP üretiminde de artış olmuştur. Fosfor yetersiz durumda, kalsiyum iyonları karbonhidrat tipi polimer üretimini teşvik etmiştir ve filamentli olmayan çamur şişmesi gözlenmiştir. Ancak fosfor konsantrasyonundaki artış protein tipi polimer üretimini teşvik etmiş ve çamur şişmesi problemi giderilmiştir. Kalsiyum iyonun artırılması her iki durumda da iletkenliği artırmıştır fakat fosfor konsantrasyonundaki artış, kalsiyum iyonlarının yumak yapısına daha çok katılması sebebiyle iletkenliğin düşmesine neden olmuştur. Fosfor konsantrasyonundaki artış, çamurun çökelebilirliğini, susuzlaştırılabilirliğini ve reolojisini kolaylaştırmıştır. Ayrıca, fosfor yeterli durumda çıkış suyunun bulanıklığı azalmıştır ve KOİ giderim verimleri bütün kalsiyum konsantrasyonları için % 95'in üzerinde tespit edilmiştir. Mikroskopik analizler fosfor yetersiz durumda yumakların zayıf, dağınık ve dirençsiz olduğunu göstermiştir. Fosfor konsantrasyonundaki artış yumak yapısında iyileşmeye neden olmuştur. Fosfor yetersiz durumda bütün kalsiyum konsantrasyonlarında aynı Enterobacter ve Citrobacter türleri tespit edilmiştir. Fakat fosfor yeterli ortamda kontrol reaktöründe 5 meq/L ve 15 meq/L konsantrasyonundakilere göre farklı türler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nutrients and cations have significant effect on activated sludge characteristics and therefore effect the efficiency of whole processes. To determine the properties in phosphorus deficient medium and the effect of calcium ions two reactor sets with two different phosphorus concentration (C/N/P=100/5/0.05 and C/N/P=100/5/1), three different concentrations of calcium (0.5, 5, 15 meq/L) were operated with 8 days of sludge residence time and an effective volume of 2 L. Results showed amount and composition of EPS was dependent on calcium and phosphorus concentrations. Except for the highest calcium concentration, increase in phosphorus concentration resulted in increase in total EPS production. Under phosphorus deficient conditions, calcium ions stimulated the production of carbohydrate type polymers and viscous bulking was observed. However, the increase in phosphorus concentration led to increase in protein type polymer production and bulking condition was cured. Addition of calcium ions increased conductivity in both cases, but increase in phosphorus concentration caused decrease in conductivity. Increase in phosphorus concentration had improved settleability, dewaterability and rheology of sludge. Moreover, effluent turbidity was decreased and COD removal efficiency was recorded as greater than 95 % for all calcium concentrations under phosphorus sufficient conditions. Microscopic analyses showed that under phosphorus deficient conditions flocs were weak, dispersed and nonresistant. Increase in phosphorus concentration resulted in improvement of floc structure. Same Enterobacter and Citrobacter species were identified at all calcium concentrations under phosphorus deficient conditions. Yet, under phosphorus sufficient conditions different species were identified in control reactor as compared to 5 meq/L and 15 meq/L concentrations.