Doğal gaz yakıtlı ısıtma tesisatlarında emniyet ve yakıt tasarrufu sağlayacak otomatik kontrol düzeneğinin geliştirilmesi üzerine teorik ve deneysel araştırma
The experimental and theoretical researching relating to improve safety and productivitiy of the automatic control mechanism for natural gas heating system
- Tez No: 269599
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ KUŞÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ülkemizde kullanımı giderek yaygınlaşan ve 2009 yılı itibariyle Trakya bölgesinde de yaygın olarak kullanılmaya başlanan doğal gaz yakıtının Türkiye açısından önemi fazladır. Doğal gazın kullanımında dikkat edilmesi gereken iki önemli konu vardır. Bu konulardan ilki emniyet ve ikincisi de verimliliktir.Hazırlanan bu Yüksek Lisans tezinde, ilgili yasa ve şartnameler nezdinde doğal gaz yakıtlı ısıtma ve sıhhi sıcak su tesisatlarında enerji verimliliğini sağlayacak sistemlerin tasarımı ve uygulama esasları ile kurulması gereken emniyet otomasyonlarından bahsedilmiştir. Ayrıca kaskad sistemleri, kalorimetreler, daire giriş sıcak su istasyonları, sismik hareketi algılayan otomatik gaz kesme cihazları, gaz kaçaklarını algılayan otomatik gaz kesme cihazları kurulumları ve çalışma prensipleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The natural gas , with its expanding usage in our country and Thrace in 2009, is paramount important for Turkey. There are two important factors in using natural gas. First is safety and the second is productivity.This master thesis includes the heating with natural gas under the relevant law and spesifications and the design of systems that enable energy productivity in warm water installations and application Essentials with the safety automations required installation. Also, cascade systems, calorimeters, heating substations, automatic earthquake gas shut-off devices, automatic gas leak shut-off devices have been reviewed.