Roket ve füzelerlin hedefe yönlenmesi için gerekli kontrol ve güdümleme sistemlerinin analitik incelemesi
Analytical study of guidance and control system of missiles and rockets which strike to the target
  1. Tez No: 269628
  2. Yazar: GÜVEN İÇÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Savaş bilimi günümüzde düğmeye basılarak yapılan, yepyeni bir savaşla ilgilenmektedir. Artık bir şehri bir düğmeye basarak tahrip edebilecek güdümlü roket sistemleri mevcuttur. Bunlar nükleer savaş başlığı taşıyabilirler. Yakın bir gelecekte ulusal güvenliğimiz ancak güdümlü füzelerin gelişimi ile sağlanacak duruma gelmiştir.Geçmişte hava kuvvetleri bombaları (özellikle atom bombası gibi yüksek infilaka sahip bombaları) yalnızca bombardıman uçakları ile taşıyabiliyorlardı. Bu taşıma esnasında özellikle düşman hava kuvvetlerine ve hava savunma sistemlerine karşı çok üstün bir hava hakimiyetine ihtiyaç vardı. Güdümlü füzeler bu yüksek infilaklı bombaları, havada üstün bir hakimiyete ihtiyaç olmadan, çok uzak mesafeler kat ederek, hedeflerine ulaştırabilirler. Bunu özellikle süpersonik uçabilme imkan ve kabiliyetleriyle çok daha kısa bir sürede gerçekleştirebilirler. Sahip oldukları elektronik beyin ile güdümlendirilmişlerdi
Özet (Çeviri)
The science of warfare now has a new area to deal with ? push ? button warfare. Now it is possible to destroy a city by just pushing a button that would launch a bomb ? carrying guided missile. This aircraft would have a nuclear warhead. In the future, our country?s security may depend greatly on guided missiles of this type. In the past, the Air Force has depended on the bomber for delivery of the atomic bomb. In using the bomber, the Air Force needed air superiority over the target and little or no hostile antiaircraft opposition in order to assure delivery of bombs. But a guided missile can deliver the atomic bomb to its target without waiting for air superiority; it can get past any present day means of interception. The guided missile can do this because it is capable of flying at supersonic speeds. Guided by its own electric brain, it is capable of destroying the target, whether it be a city factory, military installation, warship, or aircraft. When an attempt is made at interception by conventional aircraft or guided missile, a missile may even be capable of detecting the interceptor?s approach and firing smaller missiles in defense.