Kamu kurumları bilgi işlem merkezlerinin veri-sistem güvenlik kalitesi bakımından durum tespiti ve bir güvenlik kalite sistem önerisi
A security quality system proposal and the ascertainment of the facts regarding data ?system security quality for computer centers of public bodies
- Tez No: 269776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AKİF BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Güvenlik ve kalite kavramlarının son zamanlarda ön plana çıkması nedeniyle, Bilgi Güvenliğinin ve Bilgi Güvenliği Yönetiminin kamu kurum ve kuruluşlarındaki mevcut durumlarının, yeniden gözden geçirilmesini acil olarak gündeme getirmiştir. Bu araştırma Türkiye'de kamu kurumlarındaki bilgi işlem birimlerinin bilgi güvenliği konusundaki fiziksel ve politika durumlarını tespit etmek ve bu konudaki mevcut eksiklikleri gidermek için yapılan çalışmaları belirlemeyi amaçlamaktadır.Bilgi işlem teknolojisindeki donanımsal ve yazılımsal gelişmelerin karşısında Türkiye'deki kamu kurumlarının bilgi güvenliği bakımından durumlarını tespit etmeye yönelik son yıllarda yapılmış bir çalışmanın olmaması, bu çalışmayı yapmayı motive etmiştir. Çalışmanın bulguları kamuda bilgi güvenliği konusunda yapılan çalışmaların yeterli olmadığını, çoğu kurumların belli bir kalite düzeyini yakalayamadığını, genellikle başarı oranı düşük güvenlik yöntemlerinin benimsendiğini ortaya koymuştur. Kurumların mevcut bilgi güvenliği standartlarına uyumlulukları irdelenerek eksik tarafları tespit edilmiştir.Bu araştırmada e-devlet uygulamaları kapsamında, ihtiyaç duyulan bilgilerin ağ sistemleri üzerinde paylaşıldığı, bilgiye her noktadan erişildiği görülmüştür. Kamu kuruluşlarının bilgi güvenliğini, bilginin üretildiği, işlendiği ve saklandığı her ortamda sağlamak zorunda olmasından dolayı, bu araştırma kurumsal bilgi güvenliğine yönelik mevcut yazılımlar, donanımlar ve insan faktörü noktalarındaki durumu ölçmeye yönelik olarak tasarlanmıştır.Çalışmada, kurumsal çeşitlilik dikkate alınarak Ankara'da bulunan 82 kamu kurum ve kuruluşuna anket uygulanması yoluyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that, Security and Quality concepts began to stand in the forefront lately, it becomes a necessity to investigate actual status of information security and its administration at public bodies and organizations. This survey aims to determine studies, being carried to ascertain physical and political status of computer centers at governmental institutions.Reason of which, not being any survey or study at the extend of determining information security in governmental offices in recent years in Turkey, led met o conduct this study. Findings of the study I have carried show that attempts about information security at offices are not enough or effective as well as many governmental bodies do not achieve adequate quality level. Moreover the survey implies that, in general, offices or departments have adapted low success rate solutions regarding information security. At last, compatibility of public bodies with latest information security standards has been examined and any defectiveness has been identified.In this survey, it is seen that at he context of e-government applications, the information needed are shared via networking systems, being reached at the every access point. Because governmental offices are responsible for establishing and providing every place, where information is produced, processed or preserved, with information security, this study has been prepared to evaluate current status of software, hardware and human factors at the extend of institutional information security concepts.During the study, regarding institutional diversity, 82 governmental organizations located in Ankara, have been surveyed.