Betonun çekme dayanımı üzerine bir çalışma
A study on the tensile strength of concrete
- Tez No: 269781
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BEGİMGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, süper akışkanlaştırıcı katkı maddesinin, endüstriyel bir atık olan silis dumanı mineral katkısının ve çelik lifin betonun basınç dayanımına ve yarmada çekme dayanımı ile doğrudan çekme dayanımına olan etkileri araştırılmıştır. Bu malzemelerle üretilen beton numunelerin basınç ve çekme etkisi altındaki davranışları şahit beton numuneler ile karşılaştırılmıştır. Bu malzemelerin betonun basınç ve çekme dayanımına katkısının hangi mertebede olacağı araştırılmıştır. Bu amaçla C30/37 beton sınıfında şahit beton, süper akışkanlaştırıcı (SA) katkılı beton, silis dumanı (SD) katkılı beton ve çelik lifli beton karışımları üretilmiştir. Deneylerde PÇ 42,5 R çimentosu kullanılmış ve su/çimento oranı 0,51 olarak sabit tutulmuştur. SA katkılı beton dışındaki karışımlarda da slump değeri 10-12 cm arasında sabit tutulmuştur. SD katkılı karışımda SD % 10 oranında çimento ile ikame edilmiş, SA katkılı karışımda da ağırlıkça % 1 oranında SA kullanılmıştır. Çelik Lifli karışımda ise 45 kg/m3 oranında çelik lif ilave edilmiştir. Her bir karışımdan 27 adet olmak üzere toplamda 108 adet 15 cm çaplı, 30 cm yükseklikli silindir numune üretilmiş ve bu numuneler 3,7,14 ve 28 gün süreyle laboratuar kürüne tabi tutulmuştur. Numuneler üzerinde basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, doğrudan çekme dayanımı ve elastisite modülü deneyleri yapılmış ve elde edilen sonuçlar birbirleri ile karşılaştırılmıştır. 28 günlük numunelerde en yüksek basınç dayanımı ve doğrudan çekme dayanımı çelik lifli betondan, en yüksek yarmada çekme dayanımı ve elastisite modülü de SD katkılı betondan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of super plasticizer additive, silica fume and steel fiber on the compressive strength, splitting tensile strength and direct tensile strength of concrete are investigated. .The compressive and tensile strengths of the specimens produced with these materials are compared with reference concrete specimens. İt is investigated how much these materials contribute to the tensile strength of concrete and compressive strength of concrete. Concrete mixtures including reference concrete class C30/37, super-plasticizer, silica fume and steel fiber are produced in order to find the contribution. PC 42.5 R cement is used in the experiments and the water/cement ratio is kept constant at 0.51. The slump value is kept constant between 10-12 cm except the concrete mixture including super plasticizer. In the mixture including silica fume, silica fume is replaced with 10 percent of cement, as in the mixture including super plasticizer, super plasticizer is added at the rate of 1 percent of cement. Steel fiber is added at the rate of 45 kg/m3 to prepare the mixture including steel fibers. Because 27 specimens are produced for each mixture, it makes 108 cylindrical specimens with 15 cm diameter and 30 cm height for four mixtures. All the specimens are kept in the standard cure conditions until the testing day. Compressive strength, splitting tensile strength, direct tensile strength and elastic modulus tests are conducted and the results are compared with each other. Maximum compressive strength and direct tensile strength results are obtained from steel fiber concrete specimens. Maximum splitting tensile strength and modulus of elasticity results are obtained from the specimens including silica fume addition.