Lifli beton üzerine bir çalışma
A Work for fiber concrete
- Tez No: 68137
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
1 LİFLİ BETON ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA (Yüksek Lisans Tezi) Sebahattin ŞİMŞEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Betondaki çatlaklar bir taraftan zararlı sıvı ve gazların beton içme nüfusunu kolaylaştırır. Diğer taraftanda yapının zarar görmesine ve hatta yıkılmasına yol açarlar. Çatlaklar betonun erken sertleşme döneminde, plastik rötre nedeni ile oluşan gerilmeler betonun çekme gerilmesini aştığı zaman görülebilir. Bu aşamada oluşan çatlaklar, beton kuru, sıcak ve rüzgarlı şartlarda kaldığında daha da belirgin olarak görülür. Laboratuvar deneyleri ve şantiyelerdeki gözlemler sonucu liflerin erken yaşlardaki çatlakları azalttığını göstermiştir. İlk çağlardan beri kırılgan yapı malzemelerinin takviyesinde liflerin kullanılması pratiğide göz önüne alınarak betonda da saman, polipropilen, yonga, plastik, cam bazlı ve çelik lifler kullanılmaya başlanmıştır. Geleneksel beton tipik olarak; yorulma dayanımı, kavitasyon ve aşınma da yanımı, çekme dayanımı, deformasyon kapasitesi, kayma dayanımı, çatlama sonrası yük taşıma dayanımı ve tokluk açısından zayıf performans gösterir. Betonun bu özelliklerinin belirgin olarak gerektiği yerlerde beton içerisinedeğişik malzemelerden üretilmiş ve teknik özellikleri yüksek liflerin katılması sonucu betonun yukarıda anılan zayıf özellikleri iyileştirilerek beton güçlen dirilmiştir. Kısaca liflerle güçlendirilmiş betonda; - Yüksek elastik mukavemet ve çatlamaya karşı yüksek dayanım, - Çok yüksek enerji tutma kapasitesi ve darbe dayanımı, - Yorulma ve kesme kuvvetlerine karşı yüksek dayanım, ' - Yüksek plastik deformasyon derecelerinde yük taşıyabilme kapasitesi, gibi özelliklerinin geliştiği görülmüştür. Bilim Kodu : 5t>
Özet (Çeviri)
n V A WORK FOR FİBER CONCRETE (M.Sc.Thesis) Sebehattin ŞİMŞEK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST 1997 ABSTRACT The cracks of concrete cause the influence of dangerous liquid and gases into concrete in that the building can be damaged and ewen collapsed. It can be seen tha cracks in the. period of early stage hardened concrete that the tension caused by plastic rotre increuses the concrete tension stress. In this step, the craeks can be seen easily under the circumtance of dry, hot and windy. Accordiney to the labratory test and building-site experiment, the found the varius fiber concrete decrased in particular the early cracks. According to the practice of using fiber in the birittle building materials, polypropilen fiber, plactic-glass, steel, chip fiber and straw can be used in to the conrete since the early ages. The traditional concrete sees the weak performance in accordance with fatique strenght, cavitation and abrasion strenght, tensile strenght, gliding strenght, fullness the load strenght after the crack and the capacity ofdeformation. The concrete reinforced by the improvement of the weak properties in accordance with the higt technical propertre fiber and various materials mixes into the concrete. The summary of reinforced concrete by fiber are impraued; - High elastic strenght and cracks ugainst the hight strenght. - Very hight energy capacity anel shock strenght - Hight strenght against the fatiguue and shear forees. -Hight plastic deformation degree for the load carrying capacity. Science code Key Words Page number Adviser : 500401? :Polypropilen fiber, Steel fiber, Jumber wire.Concrete, Pressure strenght. * :80 :Asst. Prof. Osman ŞİMŞEK