A study on the neuroendocrine hormone levels and psychophysiological parameters in excessive computer game playing young male adults
Aşırı bilgisayar oynayan genç erişkin erkeklerde nöroendokrin hormon seviyelerinin ve psikofizyolojik parametrelerin incelenmesi
  1. Tez No: 269801
  2. Yazar: TALİHA PAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Aşırı bilgisayar oyunu oynama da kumar gibi davranışsal bağımlılık olarak düşünülmektedir. Bu hipotezi test etmek için 16 aşırı oyun oynayan (>28 saat/hafta) ve 16 nadiren oynayan deneklerin (yaş: 19-27) otonom sinir sistemi aktivitesi (kalp atış hızı ve deri iletkenliği) kaydedildi ve nöroendokrin hormon seviyeleri (kortizol, dopamin, beta-endorfin) ölçüldü. Değişkenlerin etkilerini incelemek için ANOVA kullanıldı.Aşırı oynayan deneklerin deri iletkenliğindeki salınımları normal deneklere göre daha yüksek çıkmıştır. Normal deneklerin kalp ritm hızı değerleri aşırı bilgisayar oynayan deneklere göre daha az gözükmektedir. Hem normal hem aşırı oyun oynayan deneklerin kontrol seansına nazaran oyun seansı sırasında kalp ritm hızı salınımları azalmaktadır. Ancak oyun ve kontrol seansları arasında sadece kortizolun her seans sonrasında öncesine nazaran düştüğü görülmektedir. Aşırı oyun oynayan deneklerde deri iletkenliği salınımı ve beta-endorfin arasında negatif korelasyon, kalp ritm hızı ve dopamin arasında ise pozitif korelasyon bulunmuştur. Yalnızca normal deneklerde ise deri iletkenliği salınımları ve kortizol arasında pozitif korelasyon bulunmuştur.Bu sonuçlar aşırı oyun oynayan deneklerin otonom tepkilerinde belirgin farklar olduğunu göstermektedir. Aşırı oyun oynayan deneklerde hormon seviyeleri açısından doğrudan fark bulunamamasına rağmen istatistiksel anlamlı korelasyonlar dolaylı olarak kanıt sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Excessive gaming may be considered a behavioral addiction similar to gambling. In order to test this hypothesis, the activity of the autonomic nervous system was recorded (heart rate and skin conductance) and neuroendocrine hormone levels were measured (cortisol, dopamine, $\beta$-endorphin) in 16 subjects who played computer games excessively (>28 hrs/wk) and in 16 subjects who played infrequently (ages: 19-27). ANOVA was used to study the factor effects.The excessive players had significantly higher skin conductance fluctuations than non-excessive players. Their mean heart rates were also marginally higher than the heart rates of non-excessive players. For both subject groups, heart rate fluctuations were lower in game sessions compared to control sessions. Cortisol levels were found to be decreased in both groups after each session compared to the beginning of the session. In excessive game players, skin conductance fluctuations and $\beta$-endorphin levels were negatively correlated; heart rate mean and dopamine levels were positively correlated. In non-excessive players, skin conductance fluctuations and cortisol levels were positively correlated.These results show clear differences of autonomic responses in excessive game players. Although we could not find a direct difference in excessive players regarding hormone levels, correlations show evidence of significant changes in their neuroendocrine systems.