Seçiciliği yüksek bant geçiren mikroşerit filtre tasarımı
Highly selective bandpass microstrip filter design
  1. Tez No: 269895
  2. Yazar: METEHAN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada sonlu frekanslarda bir çift iletim sıfırı olan, seçiciliği yüksek, bant geçiren filtreler tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan filtreler mikroşerit yapıyla gerçeklenmiştir. Filtre yapıları bağlaşımlı kare açık çevrim rezonatörlerden oluşmaktadır. Rezonatörler arası çapraz bir bağlaşımla sonlu frekanslarda bir çift iletim sıfırı elde edilmektedir. Tasarım yöntemi, tasarım eğrileri ve formüllerle birlikte sunulmuştur. Filtre serimlerinde boyutlar, IE3D elektromanyetik benzetim programı kullanılarak belirlenmiştir. Ölçüm ve benzetim sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the design and realization of highly selective bandpass filters with a single pair of transmission zeros is performed. The designed filters are realized using microstrip structures. The filter structures consist of square open-loop resonators. A single pair of transmission zeros is obtained by a cross- coupling between resonators. The design method with design curves and formulas is presented. Extraction of the dimensions of the filter layouts is carried out using IE3D electromagnetic simulator. Measurement and simulation results are presented.