Ankara Çayı'nın tarımsal sulama amaçlı kullanılabilirliğinin araştırılması
Research for the usability of Ankara Creek for agricultural irrigation purpose
  1. Tez No: 269896
  2. Yazar: DERYA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE YÜCEL IŞILDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı; Ankara Çayı'nın su kalitesini belirleyerek; tarımsal sulama suyu olarak kullanımının uygunluğunu değerlendirmektir. Bu amaçla; Ankara Çayıından, 4 mevsim boyunca 6 istasyondan su örneği alınmış ve belirlenen sulama suyu parametrelerinin analizleri yaptırılmıştır. Analizlerin sonuçları Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Teknik Usuller Tebliği kapsamında değerlendirilmiştir. Sulama suyu parametrelerinden elektriksel iletkenlik ve değişebilir sodyum yüzdesi değerleri standartların üzerinde çıkmıştır. Ankara Çayının sulama amaçlı kullanımın zaman içerisinde toprakta tuzluluk oluşturacağı tespit edilmiştir. Sulama suyu sınıfı açısından Ankara Çayından alınan tüm numunelerin C3S1 (Kullanılabilir) sulama suyu sınıfında olduğu, sodyum absorbsiyon oranı , sodyum karbonat kalıntısı , klorür, sülfat, toplam tuz konsantrasyonu , bor konsantrasyonu ve pH gibi ölçülen diğer sulama suyu kalite parametreleri çerçevesinde sınır değerler altında olduğu, ölçülen bu değerlerin istasyonlar arası ve mevsimlere göre değişiklik göstermediği istatistiksel olarak belirlenmiştir.Sonuç olarak Ankara Çayınnın sulama amaçlı olarak kullanılabilmesi için tüm sulama suyu kalite parametreleri açısından uygunluğunun sağlandıktan sonra kullanımının uygun olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective of this study is to assess the potential use of Ankara Creek for irrigation purposes by determining the water quality. For this purpose; samples from 6 stations have been collected throughout four seasons and analysis for irrigation water parameters have been conducted. Results of analysis have been evaluated within the context of ?Water Pollution Control Regulation Directive for Technical Procedures?. Out of irrigation water parameters; electrical conductivity and changeable sodium percentage values have exceeded standards. It has also been determined that the use of Ankara Creek for the purpose of irrigation may create salinity. It has been statistically ascertained that, all samples obtained from Ankara Creek C3S1 (Usable) such as sodium absorption rate, sodium carbonate residue, chloride, sulfate, total salt concentration, boron concentration and pH are in irrigation class; under limiting values within the frame of other irrigation water quality parameters; and these values measured to have no change according to stations and seasons.In conclusion, in order to use Ankara Creek for irrigation purpose, it has been determined that the use shall be convenient after providing the suitability in terms of all irrigation water quality parameters.