Toplam verimli bakım ve bir imalat işletmesinde uygulaması
Total productive maintenance and application in a product factory
- Tez No: 269913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, Toplam Kalite Yönetimini uygulayan MKE Silah Fabrikası için, klasik bakım yöntemlerinin de değiştirilerek Toplam Verimli Bakım programının Fabrikaya uygulanma safhası anlatılmıştır. Toplam Verimli Bakım uygulamasının etkin olarak uygulanması ve tam anlamıyla sisteme adaptasyonunun sağlanması için ortalama 3 yıl gibi bir süre gerekmektedir. Bu nedenle TVB seçilen pilot tezgâhlara uygulanmıştır. Pilot tezgâhlarda yapılan iyileştirmeler ve uygulamalar sonrası durum, uygulama öncesi durumla karşılaştırılmış ve elde edilen gelişmeler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the phase of the application of Total Quality Management to the factory with conventional treatment methods as amended for MKE Weapon Factory which implemented Total Quality Management is described. The average 3-year period is required for applying Total Productive Maintenance effectively and ensuring fully adaptation to the system. Therefore, TVB was applied to the selected pilot machine. The state after the improvements in bench and pilot applications is compared with the state prior to the application, and the resulting developments have revealed.