Alçak gerilim transformatör yazılımı
Low voltage transformer design software
  1. Tez No: 269922
  2. Yazar: HÜSAMETTİN R. SARUHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. TİMUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Transformatör tasarımı basit görünümüne karşın karmaşık bir süreçtir. Bu nedenle günümüzde bazıları ticari bazıları da ücretsiz olarak dağıtılan yazılım programları kullanılmaktadır. Ücretsiz olan yazılımlar genellikle çekirdek malzemesi üreticileri tarafından geliştirilmiş olup, bazı parametrelerin girilmesi veya seçilmesi ile çalıştırılırlar.Tüm transformatör tasarım programları aynı temel tasarım ilkelerini ve formüllerini kullanır. Bu programlar arasındaki fark ise kullanıcıya sunduğu olanaklar ve hesaplamalarda önceden verilen sabitler veya kullanıcıdan istenen girdilerin farklılıklarıdır.Bu çalışmada, tek ve üç fazlı transformatör tasarımında kullanılabilecek bir yazılım geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yazılımın rahat kullanılabilir bir ara yüze ve hızlı ve doğru sonuçlar verebilecek bir algoritmaya sahip olması hedeflenmiştir. Yazılım, DELPHI programlama dili ve Microsoft Office Access Veritabanı programı kullanılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan yazılımla örnek tasarımlar yapılmış, bu tasarımlardan bir tanesinden elde edilen sonuçlar kullanılarak transformatör sardırılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transformer design, no matter how easy it looks, is a complicated process. Therefore, several commercial and non-commercial software programs are distributed for transformer design today. Non-commercial ones are usually made available by magnetic cores manufacturers and are used by entering or selecting some specific parameters.All design programs use the same design principles and equations. The difference between them arises from the opportunities given to the users and constants or data required from the user.Development of a software program to be used in the design of single phase and three phase transformers is aimed in this thesis. An interface easy to use, and an algorithm to yield quick and accurate results are targeted. DELPHI programming language and Microsoft Office Access Database are used in the software. Sample designs have been carried out by using this software and one of the designs has been carried out. Tests have been performed on the transformer wounded accordingly, and results have been compared.