Güneş pillerinde maksimum güç noktası takip sistemleri
Maximum power point tracking systems in solar cells
  1. Tez No: 269941
  2. Yazar: ÖZER YÜMSEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Alternatif enerji kaynaklarının en önemlilerinden birisi güneş enerjisidir.Son zamanlardaki bilimsel çalışmalarla, güneş enerjisinin verimli kullanımında büyük aşamalar kaydedilmiştir. Ancak her bilimsel konuda olduğu gibi bu konu ile ilgili de çözülmesi gereken bazı problemler vardır. Bu problemlerden birisi güneş pilinden elde edilen gücün kullanımının maksimize edilmesi boyutundadır.Bu çalışmada, güneş pilinde maksimum güç noktasını yakalamak için üç farklı yöntem kullanılmıştır. Bunlar sırasıyla, güneş pilini yüke direk bağlama, kaygılandır&gözetle ve oransal açık devre voltajı metotlarıdır.Farklı ışınım ve sıcaklık değerleri için yukarıdaki üç yöntem karşılaştırılmış ve maksimum güç noktası yakalama'da en iyi yöntemin kaygılandır&gözetle yöntemi olduğu görülmüştür.Simülasyonda, Java dilinde program kullanılmış ve Eclipse IDE yazılım geliştirme ortamı seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The solar energy is one of the most important alternative energy sources. The recent scientific studies has shown that significant progress has been done on the efficient use of the solar energy. However, as in all scientific matters related to this issue, there are still some problems to be solved. One of these problems is to maximize the use of power obtained from the solar cell.In this study, three different methods were used in order to track the maximum power point of the solar cell. These are, connecting the solar cell directly to the load, perturbing&observing and fractional open circuit voltage, respectively.These three methods were compared using different temperature and radiation levels and it was observed that perturb&observe is the best method to track the maximum power point.Java programming language were used in the simulation program and Eclipse IDE was choosen as the development environment.