A negotiation model for affective visuo-haptic communication between a human operator and a machine
İnsan ve makine arasında etkisel görsel-dokunsal iletişim için müzakere modeli
  1. Tez No: 270071
  2. Yazar: SALİH ÖZGÜR ÖĞÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY BAŞDOĞAN, YRD. DOÇ. DR. TEVFİK METİN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
İnsanlar birbirleriyle birçok etkisel işaretler kullanarak iletişim kurarlar. Bu etkisel işaretlerin bilgisayarlar ve robotlar tarafından tanınması ve bireşimi uzun zamandır etkisel hesaplamalar alanındaki araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Bu çalışmamızda, müzakere ile alakalı etkisel işaretlerin dokunsal, işitsel ve görsel işaretler kullanılarak nasıl ifade edilebileceğini göstermekteyiz. Dokunsal işaretler eklemenin, insanların makine tarafından gösterilen etkisel işaretleri anlamalarında istatistiksel olarak önemli bir artış sağladığını göstermekteyiz. Diğer taraftan, oyun teorisi alanında olduğu gibi, `eşdeğer kısas' gibi müzakere stratejileri tasarladığımız deneme uygulamasında müzakere tarafları için ortak en yüksek faydayı üretmektedir. Bununla beraber, `eşdeğer kısas' davranışının insanlar tarafından yapılan iş ve edinilen ortak fayda arasında mükemmel bir denge sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Humans communicate with each other through a number of affective cues. The recognition as well as synthesis of these affective cues using machines have been the interest of the affective computing community. In this paper, we show how haptic and audio-visual cues can be used to display negotiation related affective states. We show that the addition of haptic cues provides a statistically significant increase in the human-recognition of the machine-displayed affective cues. We also show that, as in game theory, certain negotiation strategies such as tit-for-tat generate maximum combined utility for the negotiating parties while providing an excellent balance between the work done by the user and the joint utility.