Stock market seasonality in the İstanbul Stock Exchange
Menkul kıymetler borsalarındaki mevsimselliklerin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki (İMKB) incelenmesi
  1. Tez No: 27010
  2. Yazar: A.FUAT ERBİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET MENKUL KIYMETLER BORSALARINDAKİ MEVSİMSELLİKLERİN İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI'NDA (İMKB) İNCELENMESİ A.FUATERBIL YÜKSEK LİSANS TEZİ TEZ YÖNETİCİSİ : DOÇ.DR. KÜRŞAT AYDO?AN ANKARA, ARALIK 1993 Bu çalışma menkul kıymetler borsalarındaki mevsimsellikleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsa'sında (IMKB) incelemektedir. Dünyadaki mevcut çalışmalar çeşitli borsalarda bu tip mevsimsellikler olduğunu göstermiştir. Mevsimsellikler varolduğunda 'yılın dönümleri', 'haftanın dönümleri' ve 'tatiller' diye adlandırılırlar. Haftanın dönüm etkisi negatif Pazartesi veya Salı getirilen ile; yılın dönümü etkisi yüksek Ocak veya Nisan getirileri ile ; ve tatil etkisi tatilden bir gün önceki günlerin yüksek getirileri şeklinde ortaya çıkarlar. Ancak bu çalışma İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda haftanın dönüm etkisi olmadığını ortaya çıkartmıştır. Perşembe günü olan ortalama getiriler negatif olmalarına karşın, bu istatistiksel olarak ispatlanamamıştır. Yılın dönüm etkisine yüksek Ocak ayı ortalama getirileri ile ve tatil etkisine normal günlere göre ortalama dört kat fazla tatil öncesi getiriler ile rastlanmıştır. Bu çalışmada getiriler hesaplanırken 1988-1991 yılları arasındaki günlük indeks kullanılırken, bunun yanmda yılın dönümü ile haftanın dönümü etkisi için borsada işlem gören 29 büyük, 34 küçük firmanın günlük hisse senedi fiyatları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STOCK MARKET SEASONALITY IN THE ISTANBUL STOCK EXCHANGE by A.FUATERBİL SUPERVISOR : ASSOCPROF. KURŞAT AYDOGAN ANKARA, DECEMBER 1993 This study empirically examines stock market seasonality in the Istanbul Stock Exchange Market (IMKB), Turkey. Current evidence from the studies for other capital markets around the world provides that there are strong seasonalities in the stock returns in most of these capital markets. The seasonality, when it exists, is associated with the turn of the year, the week, as well as with holidays. The turn of the week effect appears to be negative on Monday or Tuesday returns; turn of the year effect appears to be high for January or April returns;and holiday effect appears to have higher returns on the trading days prior to holidays in most of the capital markets in developed countries. This study, however, presents the evidence that so called weekend effect and the day-of-the-week effect do not exist in IMKB. The mean returns on Thursdays are negative and it cannot be accepted statistically. I find a turn of the year effect with high January returns and holiday effect with high mean returns, averaging four times the mean return for the remaining days of the year as in the other capital markets. The returns for the IMKB daily index for 1988-1991 period are examined in this study, as well as the weekend and turn of the year effect for the individual stocks of 29 large and 34 small firms.