II. Meşrutiyet döneminde paramiliter gençlik örgütleri
The paramilitary youth organisations in II.Constitutional Monarchy period
  1. Tez No: 270115
  2. Yazar: SANEM YAMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ÖRS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 498
Özet
Bu tezde II. Meşrutiyet döneminde kurulan paramiliter gençlik örgütleri, kuruldukları dönemin koşulları ve ihtiyaçları doğrultusunda, ?millet-i müsellaha? yaratma amacı çerçevesinde, gençliğin savaş için fiziksel ve ruhsal açıdan hazırlanması ve seferber edilmesinin birer aracı olarak incelenmiştir. Bir yandan Avrupa'da görülen benzer uygulamalar incelenerek, bir karşılaştırma yapma ve bu örgütlerin özgül örnekler olmaktan çıkarılıp, daha geniş bir tarihsel ve mekansal düzlemde anlaşılmaları sağlanmaya, diğer yandan da ortaya çıktıkları dönemin koşul ve ihtiyaçlarına odaklanılarak, bu örgütlerin savaşlarla ve savaşın ihtiyaçları ile olan bağlantısı gösterilmeye çalışılmıştır.Paramiliter gençlik örgütlerinin amaç, örgüt yapısı ve faaliyetleri açısından ayrıntılı bir biçimde incelenmeye çalışıldığı bu tez, ikincil kaynaklardan da yararlanmakla birlikte büyük ölçüde arşiv belgeleri, örgütlerin resmi mevzuatları, yayınları ve dönem gazete ve dergileri gibi birincil kaynaklara dayandırılmaya çalışılmıştır.Araştırma sonucunda sözkonusu örgütlerin Balkan Savaşı'nda alınan yenilgilerin ertesinde, gençleri fiziksel ve ruhsal açıdan askere hazırlamak için kuruldukları görülmüştür. Bunda Sosyal-Darwinist fikirler, ?millet-i müsellaha? yaratma amacı, gençlerin fiziksel ve ruhsal açıdan savaşmak için yetersiz oldukları ve bu sorunu ortadan kaldırmak için beden terbiyesini, izciliği, askeri talimleri esas alan ve vatanseverliği, savaşçılığı aşılayan bir eğitimin gerekli olduğu yönünde dönemin elitleri tarafından ileri sürülen görüşler ve yaklaşmakta olan savaş etkili olmuştur. Birinci Dünya Savaşı sırasında savaşın acil ihtiyaçları doğrultusunda, tüm gençlerin zorunlu üyeliğini gerektiren daha kapsamlı ve etkin bir örgütlenme çabasına girişilmiş, ancak savaş koşullarında, örgütlenme ve faaliyet açısından sorunlarla karşılaşılaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; the paramilitary youth organisations established during the period of II. Constitutional Monarchy of the Ottoman Empire, as means of physically and mentally preparing and mobilising the youth for the war, for the purpose of building a ?nation in arms?, within the scope and needs of the preiod; has been examined. It has been aimed, on one hand, to investigate similar implementations throughout Europe, and rather than singling them out as peculiar examples, to understand them on a broader historical and geographical setting; and on the other, to focus on the conditions and needs, which nurtured them, to explain the relation between these organisations and war.This thesis is based on, along with supplementary sources, mainly on primary sources such as archive documents, official legislation and publications of the organisations, newspapers and journals of the period.In the wake of the defeats of the Ottoman Empire in the Balkan Wars; Social-Darwinist ideas, the purpose of creating a ?nation in arms?, and the belief of the Ottoman elites of the period, regarding the importance of physical training, boyscouting, military training, indoctrinating the youth with patriotic and militaristic ideas, along with the oncoming war; all have been influential in establisment of the aforementioned organisations. In the course of the First World War, a more thorough and effective organisational approach that required the compulsory membership of the entire youth was attempted; however, problems were faced concerning organisational structure and activities, due to the war conditions.