Türkiye'de çocukluğun politik inşası
Political construction of childhood in Turkey
- Tez No: 270116
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL BERKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Çocukluğun, siyaset bilimi literatürüne girişi, 20. yüzyılın son çeyreğine rastlar. 19. yüzyılın son çeyreğinde öncellikle pedagoji ve daha sonraki zaman dilimlerinde sosyal psikoloji ve kültürel antropoloji dallarında çalışılmaya başlayan çocukluk, 1960'lı ve 1970'li yıllarda ilkin mikro tarih çalışmalarında ve hemen akabinde siyaset biliminde bir inceleme konusu olmuştur. Çocukluğun tıpkı cinsiyet rolleri gibi tasarlanan/kurgulanan bir kimlik olduğu tezinin ağırlık kazanması ile birlikte, yapılan çalışmalar siyasal akımların çocukluğu nasıl inşa ettiği üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çerçevede feodaliteden ulus-devlete geçiş ve ulus-devletin siyasal ve sosyo-kültürel sınırlarının çizilmesi sürecinde siyasal duruş ve tavırların analizine başvurulmuştur. Ayrıca çocuğun bir `politik özne' haline getirilmesi ile modernitenin ihtiyaç duyduğu vatandaşlık tipolojileri arasında çok boyutlu bir ilişki kurulmuştur.Bu tez çalışmasında amaçlanan, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş aşamasının farklılıklarını ve benzerliklerini ihmal etmeksizin, ulus-devlet oluşum sürecinde ve vatandaşlık projelerinde, çocuğun nasıl bir `politik özne' olarak yeniden kurgulandığını ortaya çıkarmak, bu çerçevede `ideal' çocuğa atfedilen özellikleri ifşa etmektir. Bu amaca uygun olarak, çocuklar için kaleme alınan edebi metinlere, popüler yayınlara, ders kitaplarına ve çocuk yetiştirilmesinde rehber alınan eserlerine bakılacaktır
Özet (Çeviri)
Childhood as a political issue was included in political science in the last quarter of 20th century. Firstly, in the last quarter of 19th century, childhood began to be examined in the fields of pedagogy, social psychology and cultural anthropology. Then childhood started to be studied within micro-history and political science in 1960s and 1970s. The studies were focused on rebuilding of childhood by political movements, once childhood began to be constructed as an identity like gender roles.In this context, transition from feudalism to the nation-state, and also political and socio-cultural boundaries of nation-state are drawn in the political process which has been applied to the analysis of posture and attitude. In addition to these, a multi-dimensional relationship was tried to be established between the typology of citizenship needed for the modernity project and children as 'political subjects'.The thesis aim to analyse the construction of child as a `political subject? in the nation-building process and within the projects of citizenship in the transition from Ottoman Empire to the Republic, without neglecting the similarities and differences witnessed in both. In this context, the characteristics attributed to `ideal? children are drawn upon. In accordance with this aim, literary texts written for children, popular publications, textbooks and other material referenced in children's upbringing studies are examined.