Teknolojik değişimlerin Türk sinemasında kurgu tekniklerine etkileri
Impacts of technological improvements on editing technics in Turkish cinema
  1. Tez No: 270117
  2. Yazar: YELDA ÖZKOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE KARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Teknolojik Değişimlerin Türk Sinemasında Kurgu Tekniklerine Etkileri başlıklı tez ile gelişen teknolojik sistemlerin Türk Sineması üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde kurgu kavramının kökeni araştırılarak, teknolojik gelişmelerin kurgu teknolojisine etkileri irdelenmiştir. Bu bağlamda kurgu kavramı içerisinde kullanılan kurgu terimlerine, sistem formatlarına ve geçmişten günümüze kullanılan kurgu sistemlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise kurgu kavramı teknik yönünün ötesinde, sanat dalı olan sinemanın bir parçası olarak estetik boyutu ile alınmış, kurgu yöntem ve kurallarına değinilmiştir. Bu bağlamda kurgu kuramları ve kurgucu kavramı açıklanmıştır. Son olarak üçüncü bölümde Türk Sineması üzerinden, Türkiye'deki kurgu kavramı ve kurgu teknolojileri irdelenmiş, görüşülen kurgucular ile Türkiye'de kurguya bakışın boyutu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
At the beginning of this study, the effects of innovation in technology on `Editing?, have been discussed, by searching its `roots?, deeply. Terms of Editing, System Formats and the chronological progress of Editing Methods have also been outlined, here. In the second part of this project, as a prominent part of the Movie Art, Editing Concept has been criticized, mainly with its esthetic aspects, in terms of methodology and rules. Editing theory and the concept of editor have also been explained. The last part of the study, Editing concept and technologies, in Turkey, have been discussed, in regards to Turkish Cinema. Editors and their perspectives for Editing, explained.