Anavatan Partisi'nin siyasal dönüşümü
Political transformation of The Motherland Party
- Tez No: 270138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YETİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Türkiye'de 1980'lerde ortaya çıkan en önemli siyasal aktörlerden birisi de ANAP olarak görülmektedir. Siyasal partiler yaklaşımları içerisinde pragmatik özellikleri ile ortaya çıkan ANAP ?Catch-All? parti olarak nitelendirilmektedir.Bu Parti, 1970'lerin sonuna doğru refah devletinin çözülmesi ile kendini gösteren yeni sağ ideolojinin Türkiye'deki yansıması olarak değerlendirilmektedir. Türkiye'de yeni sağın alt yapısı 24 Ocak Kararları, 12 Eylül Darbesi ve 12 Eylül Anayasası ile hazırlanmış, bu altyapının üzerine bu dönemde iktidara gelen ANAP, politikalarını bu temel üzerinde inşa etmiştir. Kısa dönemde toplumsal bir desteğe sahip olup, kapsayıcı bir hegemonya inşa edebileceği izlenimi uyandırmış olsa da, daha sonra toplumsal kesimler aleyhine uyguladığı politikalar nedeniyle, seçimlerde sürekli başarısız sonuçlar alarak giderek etkisiz bir aktör haline gelmiştir.ANAP Özal dönemi ve sonrası olarak değerlendirilmiştir. Özal döneminde başlayan çözülme Mesut Yılmaz döneminde de devam etmiş, diğer yandan partide var olan kutuplaşma iyice belirgin hale gelmiştir. Mesut Yılmaz partiyi yeniden ayağa kaldırmak istese de bunda başarılı olamamıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey 1980s, One of the most important political actors in Turkish political life was ANAP. According to political party theories, this party is considered as ?Catch-All Party? because of its pragmatic and mixed policies.After 1970s, both in the world and Turkey, welfare state faced a lot of problems (accumulation etc.), for that reason, this type of state dissolved. İn stead of welfare state, an other type of capitalist state is generated and called as new right state. İn Turkey 24 January Desicions, 12 September Coup and 1982 Constitution prepared suitable condition for new right hegemony. İn such condition, ANAP took over the government. İn short-run ANAP tried to built expansive hegemony. But it hasn?t realized that aim. Because ANAP applied exclusive policies for main social classes (worker etc), also it preferred unfairly distributional economic policies. At the end, party lost its popular support. After the 1987 general elections party started to fall in vote. And then, in 1989 local elections party lost a large majority of its political support and became 3.party of Turkey. İn other words, bye the time ANAP lost its political power.ANAP can be divided into two period, Özal?s period and Mesut Yılmaz period. After the Özal?s period Mesut Yılmaz became the leader of party. But his policies couldn?t prevent the fall and ANAP became ordinary party.