Beyin yüzeyinde eğrisel yeniden biçimleme uygulaması geliştirilmesi
Development of curvilinear reformatting application on brain surface
- Tez No: 270158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bir yumuşak dokunun kesitsel olarak analiz edilmesini sağlayan ve nispeten yüksek çözünürlüğe sahip bir yöntemdir. MRG verilerinden alınan üç boyutlu veri kümesi, eğrisel dilimler kullanılarak kesitsel olarak görüntülenebilmekte ve veriler üzerinde inceleme yapılmasını mümkün kılmaktadır. MR görüntülerin analizinde sıklıkla kullanılan bu yöntem ?eğrisel yeniden biçimleme? olarak adlandırılmaktadır. Eğrisel bir cismin incelenmesi için düzlemsel kesitler yerine eğrisel yapıların kullanılması, incelenecek olan yüzeyin simetrik olarak elde edilmesini ve cismin istenilen kalınlıklarda eğrisel olarak dilimlenmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada dilimler halinde verilen iki boyutlu beyin görüntüleri öncelikle üç boyutlu olarak görüntülenmiş ve daha sonra üç boyutlu beyin görüntüsü üzerinde bu tez için önerilen eğrisel yeniden biçimleme algoritması koşturularak beynin 2, 4, 6, 8, 10 ve 12 mm kalınlıklarda yüzey katmanlarının kaldırılması ve incelenmesi sağlanmıştır.Geliştirilen algoritma yineleme (iterasyon) yöntemini temel almaktadır. Kesit görüntülerindeki her bir piksel komşu pikseller ile karşılaştırılmakta ve bu komşulardan birinin değeri sıfıra eşit ise karşılaştırmaya giren pikselin değeri sıfıra atanmaktadır. Bu çalışmada simülasyon ortamı olarak MATLAB 7.0 kullanılmıştır. Uzman bir radyoloğun da görüşleri alınarak elde edilen sonuçlar tıbbi olarak yorumlanmıştır. Geliştirilen bu yöntem ile özellikle tümör vakasında lokalizasyon ve komşu dokular ile ilişkinin net olarak ortaya konduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Magnetic Resonance Imaging (MRI) is a method that provides a cross-sectional analysis of a soft tissue with a comparatively high resolution. The three dimensional data set taken from MRI system, can be visualized as cross sectional and be analized by using curved slices. This method, which is used in the analysis of MR images, is called ?curvilinear reformatting?. Using curvilinear slices instead of planar ones is useful to obtain a symmetric surface to be examined and to slice the curvilinear structure in various depths. In this study, first of all a three dimensional brain image is reconstructed from two dimensional slices, then this volumetric brain image is analysed for 2, 4, 6, 8, 10, and 12 mm depths by using a proposed method of curvilinear reformatting.The developed algorithm is based on the iteration method. Each pixel on the slice image is compared with its neighbors and if one of these neighbors has zero value, the value of the compared pixel is assigned zero value. MATLAB 7.0 is used as a simulation environment for this study. By getting the comments of an expert radiologist the obtained results were also interpreted medically. By this developed method, it is concluded that especially the localization of tumors and the relation between neighboring tissues can be clearly presented.