Ağ günlük uygulamasının yansıtıcı düşünme becerisi üzerine etkisi
The effect of blogging on reflective thinking skill
- Tez No: 270176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KOÇAK USLUEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada ağ günlük uygulamasının, öğrencilerin yansıtıcı düşünme becerilerinde bir farklılık yaratıp yaratmadığının incelenmesi ve öğrencilerin bu uygulama ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada aynı zamanda yansıtıcı düşünme becerisinin, öğrenme yaklaşımlarından derin öğrenme yaklaşımının anlamlı bir yordayıcısı olup olmadığı incelenmiştir.Araştırma, tek gruplu ön test-son test araştırma deseni ve açıklayıcı desen olarak düzenlenmiştir. Çalışma grubunu, İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı 3. sınıfında öğrenim görmekte olan 83 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırma kapsamında, sadece kayıtlı öğrencilerin girebileceği ağ günlükleri oluşturulmuştur. Öğrenciler 7 hafta süresince yansıtıcı günlüklerini bu ortamda yayınlamış ve birbirlerinin yansımalarını görebilmişlerdir. İlk hafta ?Yansıtıcı Düşünme Becerileri Testi? (Kızılkaya ve Aşkar, 2009), son hafta ?Yansıtıcı Düşünme Becerileri Testi? ile beraber ?Öğrenme Yaklaşımları Envanteri? (Çolak ve Fer, 2007) uygulanmıştır. Ayrıca süreç sonunda öğrencilerin ağ günlüğü ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi amaçlı oluşturan anket öğrenciler tarafından cevaplanmıştır. Verilerin analizi aşamasında betimsel istatistikler, ilişkili örneklemler için t testi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ağ günlüğü uygulamasının yansıtıcı düşünme becerisinde farklılık yaratmadığı; öte yandan yansıtıcı düşünme becerisinin derin öğrenme yaklaşımının anlamlı bir yordayıcısı olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin, bu süreçte kullandığı ağ günlüğü uygulamasının olumlu yanı ile ilgili olarak ?arkadaşlarının görüşleri sayesinde farklı bakış açılarını görme?yi; olumsuz yanıyla ilgili olarak bu uygulamanın zorunlu tutulmasını en fazla dile getirdikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate whether the blog usage make a difference on reflective thinking skills of students and to determine students? view about blog experience. In addition, it is investigated whether the reflective thinking skill is a significant predictor of deep learning approach as one of the learning approaches.Pre-post-test one group design and explanatory design was used in the study. Study group was consisted of 83 third year students from Department of English Language Teaching.Blogs are created which were allowed only registered students in the context of the study. Students had published their reflective blogs along 7 weeks and also could read their friends? blog. At the first week, only ?Reflective Thinking Skills Test? (Kızılkaya and Aşkar, 2009) and at the last week ?Learning Approaches Inventory? Çolak and Fer, 2007) with the ?Reflective Thinking Skills Test? were conducted. In addition, a survey which was constructed to reveal out students? view about blog usage, was responded by students. In the analysis of the data, descriptive statics, t-test for related samples and regression analysis were used.Findings of this study showed that blog usage did not caused a difference on reflective thinking skills; in addition, reflective thinking skills were found to be one of the significant predictors of the deep learning approach. It has been revealed out that, as a positive view about blog usage experience, students stated ?they could able to see different perspectives with their friends? opinions? and as a negative view blog usage experience, they stated that the obligation of blog writing was challenging.