Bilgisayar destekli işbirlikli öğrenme ortamlarında geçişken bellek ile grup uyumu, grup atmosferi ve performans arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between transactive memory with group cohesion, group atmosphere and performance in computer supported collaboration learning environments
- Tez No: 270301
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrencilerinin bilgisayar destekli işbirlikli öğrenme ortamlarındaki geçişken bellek ile grup uyumu, grup atmosferi ve performans ile arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmada ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır.Çalışma iki aşamadan oluşmuştur. İlk aşamada ?Geçişken Bellek Ölçeği? ,?Grup Uyumu Ölçeği?, ?Grup Atmosferi Ölçeği? Türkçeye uyarlanmıştır. Uyarlama sürecinde ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları farklı üniversitelerden 102 lisans öğrenci grubu üzerinde yapılmıştır. İkinci aşamada Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'ndeki 45 lisans öğrencisinden toplanan verilerle araştırma sorularının analizleri yapılmıştır. Veri analizi aşamasında doğrulayıcı faktör analizi, betimsel istatistikler, Kruskal Wallis analizi, ve regresyon analizi kullanılmıştır.Geçişken bellek ölçeği uzmanlaşma, güvenirlik ve koordinasyon olmak üzere üç boyuttan oluşmaktadır. Geçişken bellek düzeyinde gruptaki üyelerin tanıdıklık düzeyine göre anlamlı bir fark bulunmuştur. Bireysel düzeyde uzmanlaşma, güvenirlik ve koordinasyon boyutları ile grup uyumu arasında orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bireysel düzeyde uzmanlaşma, koordinasyon ve güvenirlik boyutları ile grup atmosferi arasında orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Geçişken belleğin alt boyutları ile performans arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.Grup düzeyinde uzmanlaşma, güvenirlik ve koordinasyon boyutları ile grup uyumu arasında yüksek düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aynı şekilde, uzmanlaşma, güvenirlik ve koordinasyon boyutları ile grup uyumu arasında yüksek düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ancak, geçişken bellek boyutları ve performans arasında grup düzeyinde anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine students' transactive memory and to investigate the relationship between their transactive memory scores and group cohesion, group atmosphere, and performance in computer supported collaboration learning environment.This study was carried out in two phases. In the first phase, transactive memory group cohesion and group atmosphere scales were translated to Turkish and validated for use. In order to develop a valid and reliable instrument, data were collected from 102 undergraduate students in different universities and analyzed through confirmatory factor analyses. In the second phase, research questions were addressed with the data with the participation of 45 undergraduate students in Department of Computer Education and Instructional Technology at Education Faculty in Hacettepe University. In data analysis, descriptive statistics, Kruskal Wallis analysis, and regression analysis were applied.Transactive memory scale has three factors: specialization, credibility and coordination. Statistically significant differences were found between transactive memory and group members? familiarity levels. In addition, a positive, significant and medium level correlation was found between specialization, coordination, credibility and group cohesion. And, medium level correlation was found between specialization, coordination, credibility and group atmosphere. Yet, no correlation was found between the dimensions of transactive memory and performance at individual level.A positive, significant and high correlation was found between specialization, credibility, coordination and group cohesion at group level. Likewise positive, significant and high correlation was found between specialization, credibility, coordination and group atmosphere. Yet, no correlation was found between the dimensions of transactive memory and performance at group level.