Bilgisayar destekli işbirlikli öğrenme ortamlarında öğretmenin değerlendirmesini temel alarak yazar katkısının ağırlıklandırılması için bir araç geliştirme
Developıng a tool for weıghtıng author contrıbutıon based on the teachers assessment ın computer supported collaboratıve learnıng envıroments
  1. Tez No: 299534
  2. Yazar: SEDAT AKBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KOÇAK USLUEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, öğretmen değerlendirmesini temel alarak vikilerde nitelikli yazar katkısını değerlendirmek için bir araç geliştirmek amaçlanmıştır. Ayrıca, bir ders bağlamında viki üzerinde gerçekleştirilen işbirlikli çalışmalarda öğrencilerin vikilere ne tür katkılar getirdiklerini, vikiyi işbirlikli bir ortam olarak nasıl kullandıklarını ve değerlendirmecilerin işbirlikli ortamları değerlendirme yöntemlerini derinlemesine incelemek bu çalışmanın diğer bir amacını oluşturmaktadır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde öğretmen değerlendirmesini temel alarak vikilerde nitelikli yazar katkısını değerlendirmek için Viki-D analiz aracı geliştirilmiştir. Araç, 2010?2011 güz döneminde, Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü 4. Sınıfta bulunan 48 öğrencinin, Okullarda Teknoloji Planlaması ve Koordinasyonu dersinde viki üzerinde oluşturdukları içeriklere yapılan katkıları belirlemek amacı ile uygulanmıştır. Viki-D analiz aracı ile elde edilen puanlar ile dönem sonunda yapılan akran değerlendirmelerinden elde edilen puanlar arasında korelasyon hesaplanmış ve pozitif yönde, orta düzeyde bir korelasyon bulunmuştur.İkinci bölümde, ?Vikilerin BDİÖ ortamı olarak kullanıldığı bir ders bağlamında İçerik oluşturma ve geliştirme süreci nasıl gerçekleşmektedir?? sorusuna yanıt bulmak için öğrenci yansımaları ve viki loglarından elde edilen veriler analiz edilmiştir. Öğrencilerin, vikileri içerik üretme aracı olarak kullanmak yerine genellikle oluşturulmuş bir içeriğin raporlanması için kullandıkları ve içerik ekleme sürecinde rekabetçi ve eşitlikçi olmak üzere iki yaklaşım sergiledikleri belirlenmiştir. Vikilerde içerik oluşum ve gelişim sürecinin organik bir süreç olduğu belirlenmiştir.Üçüncü bölümde, bir ders bağlamında BDİÖ ortamlarında içerik oluşturma ve geliştirme süreçlerinin nasıl değerlendirildiğini belirlemek amacı ile lisansüstü öğrencilerinin görüşleri alınmış ve ders sorumlusunun değerlendirme süreci gözlenmiştir. Süreç sonunda oluşturulan içeriğin niteliğinin ve etkili bir işbirlikli süreç kullanımının, değerlendirmede belirleyici kriterler olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların, bireylerin süreç içerisinde yaptıkları katkıların niteliklerine göre ağırlıklandırılarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a tool for weighting author contribution to wiki based on the teachers? assessment. In addition, another aim of this study was to investigate the kind of contributions students make to wikis in the context of lecture which is collaborative studies conducted on wiki and how students use wikis as a collaborative environment and the teachers evaluation methods of collaborative environments in depth.The study consists of three parts. In the initial part; Viki-D analysis tool was developed for weighting author contribution to wiki based on teachers? assessment. Viki-D analysis tool used to determine on 48 students? contribution to wiki within the scope of the Schools Technology Planning and Coordination course at Hacettepe University Department of Computer Education and Instructional Technologies in 2010-2011 fall semester. Statistically significant relationship was found between the data retrieved from database with the analysis tool and the data obtained from collaborative work assessment form which were used by students to evaluate their peer?s group work.In the second part; The data which was obtained from students? reflections paper and wiki logs was analyzed to find answers to the question of what happens during the process of content creation and development in the context of lecture that wiki is used as a medium of CSCL. It was determined that students use wikis as a means of reporting rather than using wikis as a means of content development tool. Two approaches, competitive and equitable, were determined was according to the usage by students during the process of content development. It is determined that process of content creation and development in wiki is an organic process.In third part; the teacher evaluation process was observed and the graduate students' opinions was taken to determine how content creation and development processes are evaluated in CSCL environment in the context of lecture. The quality of the content which is created at the end of the lecture and effective use of a collaborative process were determined as the decisive criterion in the assessment. It was determined that participants emphasized that the contributions of individuals in the process should be assessed based on their contributions? quality which is weighted by its qualities