Karbon fosfor azot veya demir yokluğunun Pseudomonas fizyolojisi üzerinde yarattığı etkilerin araştırılması
Investigation of carbon phosphorus nitrogen or iron deficit impacts on physiology of Pseudomonas
- Tez No: 270317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM L. SANİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışması genel olarak, biyolojik arıtımda yaygın olarak kullanılan Pseudomonas bakterisinin farklı besin eksikliği durumlarında verdiği fizyolojik değişikliklerin gözlenmesini içermektedir. Bu çalışma için öncelikle uygun şartlarda topraktan Pseudomonas izole edilip üretilmiştir. Üretilen bakteri karbon, azot, fosfor ve demir elementlerinin ayrı ayrı yokluğundan oluşan dört farklı besiyerine alınmıştır. Bu besi ortamlarında 1 ay, 3 ay ve 8 ay boyunca inhibe edilen Pseudomonas, daha sonra ideal besi ortamına alınmış ve durgunluk dönemine kadar geçen süre olan 5 günün ardından üreme hızları, fiziksel büyüklükleri, yüzey özellikleri ve kolon reaktörde taşınım özellikleri tespit edilmiştir.Pseudomonasın mono kültür olarak kullanıldığı çalışmada, demir, azot, karbon ve fosforun ayrı ayrı yokluğunda bakterinin fizikokimyasal özelliklerindeki değişim incelenmiştir. Sadece 3 ay ve 8 aylık periyotlar için ise yüzey özellikleri, üreme hızları ve gözenekli ortamda taşınım özellikleri incelenmiştir.Tez çalışmasının sonucunda, hidrofobisite, adaptasyon fazı süresi, mikroorganizmanın taşınım özelliklerindeki ve boyutuna bağlı olarak kullandığı enerji miktarındaki değişimlerden faydalanılarak arıtma veriminin arttırılabileceği ve yerinde biyolojik iyileştirme seçeneklerine ulaşılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes determination of responses in Pseudomonas, a kind of bacteria used in wastewater treatment, in case of nutrient starvation. For this purpose; Pseudomonas was firstly isolated in sterilized conditions. Following this, isolated bacteria was taken respectively in a carbon starved, nitrogen starved, phosphorus starved and iron starved media. After a certain starvation period, each of these bacterial cultures was resuscitated. Following a 5-day-time period, specific growth rate, physical appearances, surface properties and transport behavior in porous media were investigated.Physical appearances of monoculture Pseudomonas were investigated in carbon, nitrogen, phosphorus and iron starved media for three different starvation period. Specific growth rate, surface properties and transport behavior were investigated only for two starvation period; 3-month-starvation period and 8-month-starvation period.Influences of nutrient starvation on mixed culture were assessed based on literature. Laboratory practices were conducted mainly about starvation responses in mono culture Pseudomonas.In conclusion; it has been determined that it is possible to enhance treatment efficiency and introduce bioremediation alternatives by taking advantages of hydrophobicity, adaptation period, catabolism and transport properties in case of starvation.