Tungsten ariloksit kompleksinin modifiye edilmiş PS-DVB mikrokürelerine immobilizasyonu üzerine bir çalışma: Olefin metatez tepkimelerindeki aktivitesi ve uygulamaları
A study on the immobilization of the tungsten ariloxide complex on modified PS-DVB microbeads:activity and its application in Olefin metathesis
- Tez No: 270318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada metatez katalizörü, W(OC6H3Cl2)Cl4 , amin fonksiyonel grubu içeren PS-DVB mikroküre polimer üzerine kimyasal olarak tuturulmuş ve bir kokatalizör varlığında aktifleştirilerek düz zincirli olefinlerin metatezine uygulanmıştır. Destek maddesi olarak kullanılan amin fonksiyonel grubuna sahip Poly(styrene-divinylbenzene), PS-DVB, mikroküreler literatürdeki gibi sentezlenmiştir.Hazırlanan bu modifiye PS-DVB destek materyali üzerine, elektron çekici ligandlar ile çözünürlüğü ve katalitik aktivitesi kontrol edilebilen W-Ariloksit kompleksi tutturulmuştur. İmmobilizasyon işlemi 80 oC sıcaklıkta termal olarak reaksiyon ortamında (in-situ) yapılmış ve ko-katalizör (Bu4Sn) varlığında aktifleştirilerek metatez tepkimelerine uygulanmıştır.Katalizörün destek materyaline immobilizasyonunun kimyasal bir bağla olduğu ESCA ve FTIR analizleri ile anlaşılmaktadır. Metatez ürünleri GC-MS tekniği ile incelenmiş ve iç standart yöntemi ile ürün verimleri hesaplanmıştır. Düz zincirli olefinlerin metatezinde, desteklenmiş katalizörün herhangi bir yan reaksiyona sebep olmaksızın serbest katalizörden daha iyi katalitik performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; metathesis catalyst, W(OC6H3Cl2)Cl4, was immobilized on amine functionalized PS-DVB micro beads then applied to the metathesis of linear olefins after activated in the presence of a co-catalyst. Poly (styrene-divinylbenzene), PS-DVB, microbeads using as support were synthesized according to the information reported in literature.Tungsten aryloxide catalyst; which is controlled from the point of view of solubility & activity by the electron withdrawing ligands on it, was immobilized on the aminated PS-DVB support. Immobilization (in situ) of catalyst was done thermally at 80 oC, and then activated with a co-catalyst (Bu4Sn) and applied to the metathesis reactions.ESCA & FTIR analysis indicates that, immobilization of the catalyst on PS-DVB support occurs by a chemical bonding. Metathesis product was analyzed by GC-MS technique and percent yield of the product was calculated by internal standard method. In the metathesis of linear olefins, the polymer supported catalyst showed an enhanced catalytic performance than the unsupported catalyst without causing any side reactions.