Sol jel spin kaplama metodu ile elde edilen sno2 filmlerinin optik ve yapısal özellikleri
The optical and structural properties of sno2 films deposited by sol gel spin coating method
- Tez No: 270350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDAT ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, sol jel spin kaplama yöntemi kullanılarak cam alttaşlar üzerine kalay oksit (SnO2) filmleri elde edilmiştir. Elde edilen SnO2 filmlerinin optik ve yapısal özellikleri üzerine molaritenin ve döndürme hızının etkisi araştırılmıştır. Filmlerin kalınlıkları 120nm ile 480nm arasında bulunmuştur. Elde edilen filmlerin kalınlıkları molarite ve döndürme hızına bağlı olarak değişmiştir. Film kalınlığı molaritedeki artışla artmış ve döndürme hızındaki artışla azalmıştır. SnO2 filmlerinin X?ışını kırınım desenlerinden yararlanarak ortalama tanecik boyutu ve % d hata değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen filmler polikristal yapıya sahiptirler. Molarite ve döndürme hızı filmlerin kristal yapısı üzerinde önemli bir etkiye sahip olmuştur. Kristal yapı, döndürme hızı ve molaritedeki artışa bağlı olarak ortorombik fazdan tetragonal faza değişmiştir. SnO2 filmlerinin yasak enerji aralıkları optik absorpsiyon yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Filmlerin doğrudan bant geçişli yasak enerji aralığı değerlerinin 3,63eV ile 4,25eV arasında değiştiği bulunmuştur. Yasak enerji aralığı değerleri molaritedeki artışa bağlı olarak azalma eğilimi göstermiştir. Elde edilen filmlerin kırılma indisi ve dielektrik sabiti gibi bazı optik sabitleri optik ölçümler kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, tin oxide (SnO2) films were deposited onto the glass substrates by using the sol gel spin coating method. The influence of the molarity and the spin speed on the optical and structural properties of the SnO2 films were investigated. The thicknesses of the films were found to be between 120 and 480nm. The thicknesses of the obtained films changed with the molarity and the spin speed. The thickness increased with increasing of the molarity and decreased with increasing the spin speed. The average crystallite size and d% error values were calculated using the XRD patterns of the SnO2 films. The films have a polycrystalline structure. The molarity and the spin speed played an important role on the crystalline structure of the films. The structure of the films changed from orthorhombic phase to tetragonal phase with increasing of the molarity and the spin speed. The optical band gaps of the SnO2 films were determined by using the analysis of optical absorption spectra. The direct allowed optical band gaps of the films were found to be between 3.63 and 4.25eV. The optical band gap tended to decrease with increasing the molarity. The optical constants of the films such as refractive index and dielectric constants were calculated by using the optical measurements.