Polinom türü denklemlerin dairesel matrislerden yararlanarak köklerinin bulunması
The roots of polynomial type equations using circular matrices
  1. Tez No: 270373
  2. Yazar: PERVİN ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK GÖZÜKIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde polinom tipi denklemlerin kökleri dairesel matrisler kullanılarak çözümlenmektedir.Çalışmanın birinci bölümünde tez konusu ile ilgili genel bilgi verilmektedir. İkinci bölümünde çalışmada kullanılan bazı tanım ve teoremler yer almaktadır. Üçüncü bölümünde ikinci, üçüncü ve dördüncü dereceden polinom türü denklemlerin çözüm metotları anlatılmaktadır. Dördüncü bölümünde dairesel matrisler hakkında bilgi verilmektedir. Beşinci bölümünde ikinci, üçüncü ve dördüncü dereceden polinom türü denklemlerin köklerinin dairesel matrisler ile bulunuşu anlatılmaktadır. Altıncı bölümünü ise sonuç oluşturmaktadır.Bununla birlikte ikinci, üçüncü ve dördüncü dereceden polinom türü denklemlerin köklerini veren javascript kodu ile hazırlanmış olan bilgisayar programının kodları ekte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis the roots of polynomial type equations have been evaluated by using the circular matrices.In the first part, the general information about the research has been given. In part two, some of the definitions and theorems are given and in the part three the solution methods of second, third and fourth degree polynomials are shown. In the part four circulant matrices are mentioned whereas in part five the way of finding the roots of second, third and fourth degree polinoms via circulant matrices are told. Lastly the sixth part is the result part.However; second, third and fourth degree polynomial equations, the roots of the type which has been prepared with the javascipth code of the computer program code is attached.