Characterization of genes involved in photoreceptor differentiation
Fotoreseptör farklılaşmasında rol alan genlerin karakterizasyonu
- Tez No: 270388
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bir reseptör-bir sinir hücresi kuralı bütün duyu organlarında görülen yaygın birfenomendir. Drosophila gözündeki herbir fotoreseptör altı rhodopsin geninden biriniekpres etmektedir. İç fotoreseptörlerin rhodopsin ekspresyonlarına göre retina üç ana tipomatidyaya ayrılmıştır; soluk (?pale?), sarı (?yellow?) ve DRA. Soluk tip omatidyada R7veR8 hücreleri sırasıyla rh3 ve rh5 moleküllerini ekpres ederken, sarı tip omatidyaların içfotoreseptörlerinde rh4 ve rh6 ekpresyonu gözlemlenmektedir. Drosophila göz gelişiminde,fotoreseptörlerin özelleşmesi adım adım ilerleyen bir süreçtir ve bu süreç belirli bazıgenlerin aktivasyonunu gerektirir. Şu ana kadar, bu süreçte görev alan prospero, senseless,ortodenticle ve spineles gibi bazı transkripsiyon faktörleri bulunmuştur. Fakat bütünmekanizmanın nasıl işlediği bu genlerle açıklanamamaktadır. Daha önce, fotoreseptörözelleşmesi sürecinde etkili olan yeni genleri bulmak amaçlı bir bir ?yükseltici yakalama?(enhancer-trap) taraması yapılmıştır. Bu taramada vektör olarak piggybac transpozıbılelemanı kullanılmıştır. Bulunan genlerin moleküler fonksiyonlarına ve ekspresyonverilerine dayanarak 13 gen üzerlerinde detaylı analiz amaçlı seçilmiştir. Bu çalışmakapsamında seçilen genlere detaylı ekpresyon analizi, işlev kaybettirme ve işlevkazandırma çalışmaları yapılmıştır. Göz gelişiminde muhtemel rolü olan 5 gen (cropped,headcase, hephaestus, stubble ve taranis) bulunmuştur. Bunların üçü (cropped, headcaseand hephaestus) erken göz gelişimi ve göz büyümesinde rol almaktadır. Stubble genininfonksiyonu Rh6 baskılanmasını ortadan kaldırması olarak önerilmiştir. Taranis genininfonksiyonu ise rhabdomere boyutlarını düzenlemek olarak önerilmiştir.Bu çalışmada incelenen genler ve onların detaylı analizleri, ileride yapılacakkapsamlı çalışmalar için bir temel oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
The one receptor - one neuron rule is a common phenomenon observed in sensoryorgans. In the Drosophila eye, each photoreceptor expresses one of six different rhodopsingenes. The expression patterns of inner photoreceptors divide ommatidia into three distinctsubtypes: pale, yellow and DRA. In the pale subtype R7 and R8 cells express rh3 and rh5subsequently while in the yellow subtype rh4 and rh6 are expressed in the inner PRs.Photoreceptor specification in Drosophila is a step-wise process, which requires activationof specific genes. Although certain transcription factors like spalt, prospero, senseless,ortodenticle and spineles have been identified so far, the whole picture and the pathwaysare still unknown. Aiming to identify novel genes playing a role in PR specification, anenhancer trap screen was previously performed. In this screen, the transposable elementpiggyBac was used as a vector with the aim of targeting novel genes. According tomolecular functions of the genes identified and their expression patterns, 13 genes wereselected for further characterization. In the course of this study the detailed expression, lossof function and gain of function analysis of those candidate genes were performed.Possible functions in eye development of five of the genes (cropped, headcase,hephaestus, stubble and taranis) were defined. Three of them (cropped, headcase andhephaestus) function possible early in eye development and eye growth. While the role ofthe Stubble gene is suggested as Rh6 de-repression in a subset of pale R8 cells. Taranis isbelieved to have a function in maintenance of rhabdomere size in photoreceptor cells.The characterization of the expression patterns of a number of enhancer-trap lines,their molecular as well as their initial functional characterization is the basis for futurefunctional work of some of these genes in rhodopsin regulation and retinal patterning ingeneral.