Synthesis of novel potent drug molecules active against prostate cancer and investigation of bioactive properties of cyclopolymers obtained by raft polymerization
Prostat kanserine karşı aktif yeni ilaç moleküllerinin sentezi ve raft polimerleşme yöntemi ile elde edilen siklopolimerlerin biyoaktif özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 301694
  2. Yazar: SELDA ERKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Tezin ilk bölümünde prostat kanserine karşı aktif yeni ilaç moleküllerinin sentezi yer almaktadır. Koç Üniversitesi'nde çalışan araştırmacılar Prof. Metin Türkay ve Doç. Dr. İbrahim Halil Kavaklı CYP17 enziminin aktivitesini önleyebilecek yeni ilaç aday moleküllerinin keşfi icin yapıya dayalı ilaç tasarımı yöntemini kullandılar ve steroid yapıda olmayan, IC50 değeri 35.65 mikroM olan yeni bir aday molekül buldular. Bu çalışmada, aday molekülün CYP17 enzimine karşı aktivitesini arttırmak için, aday molekül iyileştirme çalışmaları yapıldı. Bazı aday molekül türevleri CYP17 enziminin bilgisayar modeli üzerinde değerlendirildi. Bilgisayar çalışmalarında uygun enerji değerlerine sahip aday molekül türevleri nM seviyede etkili olabilmek amacı ile sentezlendi. Sentezlenen bileşiklerden bazılarının CYP17 enzimi üzerinde önleyici etkilerini ölçmek için biolojik testleri yapıldı. Enzim üzerinde uygun önleyici etki gösteren bileşiklerin IC50 değerleri hesaplandı. Sonuç olarak IC50 değeri 2.3 mikroM olan ve steroid yapıda olmayan yeni bir molekül bulundu. Bu molekülün aktivitesi aday molekülün aktivitesinden yaklaşık on beş kat daha fazladır. Tezin ikinci bölümünde Tersinir Eklenme Ayrılma Zincir Transfer (RAFT) Polimerleşme yöntemi ile elde edilen siklopolimerlerin bioaktif özelliklerinin araştırılması yer almaktadır. Bu çalışmada, RAFT polimerleşme yöntemi simetrik difonksiyonlu monomerlere uygulandı. Bu monomerler alkil alpha-(hidroksimetil)akrilat (RHMA) eter dimerleri (R=alkil (etil, n-butil, tert-butil, sikloheksil, isobornil)) dir. Tert-bütil ve isobornil ester gruplu siklopolimerlerin yaşayan uç gruplara sahip olduğu başarılı blok kopolimerleşme çalışmaları ile gösterildi. Polimerler makroRAFT ajanı olarak, n-bütil akrilat da ikinci monomer olarak kullanıldı. Son olarak elde edilen kontrollü siklopolimerlerin antibakteriyel özellikleri Staphylococcus aureus ve Escherichia coli test organizmaları kullanılarak araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The first part of the thesis includes synthesis of novel potent drug molecules active against prostate cancer. Structure-based drug design (SBDD) approach was used to discover novel lead compounds active against CYP17 by the researchers Prof. Metin Türkay and Assoc. Prof. İ. Halil Kavaklı from the Koç University. They found a non-steroidal lead compound with the IC50 value of 35.65 ?? microM. In this study, in order to increase the activity of the lead compound against the CYP17, lead optimization studies were done. Lead compound derivatives were evaluated on the computer generated model of CYP17. The compounds that have favorable energy values in docking studies were synthesized to be effective in nanomolar concentrations. Some of the synthesized compounds were subjected to biological tests in order to measure inhibitory effects of them on CYP17. IC50 value of the compounds that displayed favorable inhibitory activity on human CYP17 were calculated. As a result, a new compound with the IC50 value of 2.3 microM was discovered. The activity of this compound is about fifteen times higher than the activity of the lead compound. The second part of the thesis includes the investigation of bioactive properties of cyclopolymers obtained by Reversible Addition Fragmentation Chain Transfer (RAFT) Polymerization. In this study, RAFT polymerization was applied to symmetrical difunctional monomers, alkyl alpha-(hydroxymethyl)acrylate (RHMA) ether dimers (R=alkyl (ethyl, n-butyl, tert-butyl, cyclohexyl, isobornyl)). The livingness of the obtained cyclopolymers with tert-butyl and isobornyl ester groups was shown through successful block copolymerization studies with n-butyl acrylate where the former was used as the macro-chain transfer agent (macroCTA). Finally, the antibacterial activities of the obtained cyclopolymers were investigated using Staphylococcus aureus and Escherichia coli as test organisms.