Anti-angiogenesis chemotherapy agents
Antı-anjiyogenez kemoterapi etkenleri
  1. Tez No: 270407
  2. Yazar: DUYGU ÇITAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Anjiyogenez önceden varolan kan damarlarından yeni damarların büyümesi olarak açıklanabilir. Anjiyogenezin büyüme ve gelişimde hayati bir role sahip olmasının yanısıra yara iyileşmesinde de önemli bir faktördür. Antianjiogenik maddeler yeni kan damarlarının büyümesini önler böylece, tümör hücrelerinin büyümesi için gerekli olan besin ve oksijen ihtiyacını engeller. Tümör anjiyogenezi, anti-kanser tedavisi için potasiyel çözüm olarak görülmektedir.Combretastatin (CA?4) tubulin polimerizasyonunu engelleyen bir anti-anjiyogenik bir etkendir. CA?4, tümör damarlarını bloke eden iyi organize edilmiş bir mekanizma yoluyla, anti-tümör etkiler sergilemektedir. Tümör damarlarını seçici olarak etkileyerek ve bloke ederek, tümörlerin büyümesi ve hayatta kalması için gerekli olan kan ihtiyacını azaltmaktadır. Oksijen yetersizliği ve tümör mekanizmasında oluşan yan ürünler, tümör çekirdeğinde kanser hücrelerinin ölümüyle sonuçlanmaktadır. Bu tezde, CA?4 molekülünün kovalent bağ ile modifikasyonu incelenmiştir. Serbest alkol grubu engelleyen çeşitli CA?4 analogları sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Angiogenesis can be explained as the growth of new blood vessels from pre-existing vasculature. It has an important and vital role in growth and development, as well as in wound healing. Anti-angiogenic substances suppress the growth of new blood vessels so prevent nutrients and oxygen needed for the growing of tumor cells. It is proposed that tumor angiogenesis could serve as a potential target for anticancer therapy.Combretastatin (CA-4) is an anti-angiogenesis agent that inhibits the tubulin polymerization. CA-4 exhibits anti-tumor effects through the well-organized therapeutic mechanism of tumor blood supply disabling. By affecting selectively and blocking tumor vasculature, CA-4 reduces the blood supply needed for tumor growth and survival. As a result of oxygen poverty and build-up of tumor metabolic by-products causes the death of the cancer cells with in the central core of the tumor. In this thesis, covalent modification of CA-4 has been investigated. Variety of CA-4 analogs which involved blocking the free alchohol group has been synthesized.