Distributed control of strings of vehicles in automated highway systems
Otomatik otoyol sistemlerinde araç dizilerinin dağıtılmış denetimi
- Tez No: 270422
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. EMRE KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde araç dizileri için dağıtılmış denetleyiciler incelenmiştir. Bu tezdekigenel yaklaşım, araçlardaki bağlantıları denetleyicilerde tekrar ederek dağıtılmış denetleyicilerintasarlamansıdır. Dizilerdeki araçların birbirine bağımlılığı denetleyicilerinde birbirine bağlanmasını gerekli kılıyor ve problemi ilgi çekici bir hale getiriyor.Araç dizisindeki bu bağımlılık bizi dağıtılmış denetleyicilerin tasarlanmasına doğruyoneltmiştir. Burdaki temel amaç, lider araç tarafından sisteme giren bozan etkeninsistemde denetleyici tarafından bastırılmasıdır. Buradaki tasarımın önceki tasarımlardantemel farkı parçalanmış denetleyiciler arasında bir haberleşme kanalının varlığıdır.Bağımlı sistemlerin iyi sorulmuşluk, kararlılık ve disipatiflik koşulları doğrusal matriseşitşizlikleri olarak verildi. Denetlenen sistemin L2 kazancı asgariye indirildi.Dağıtılmış denetleyicilerin düğüm düğüm sentezi gösterildi. Sonuçta araç dizisi içinözdeş denetleyiciler tasarlandı, ek olarak sınır koşulları için farklı iki denetleyici dahatasarlandı. Elde edilen denetleyicilerin simülasyon sonuçları, denetleyicilerin araç dizisiboyunca aralık hatalarını bastırmakta başarılı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, distributed control of vehicular arrays is studied. The main approachis to design distributed controllers, where the vehicle interconnections repeatedin the controllers. The spatially distributed nature of the vehicular array, and thepresence of interconnections make the sharing of feedback information necessary andchallenging. This factor has motivated new research direction to distributed controlfor strings of vehicles. The main objective of this thesis is to attenuate disturbancesignals, which is imposed by the leader, in the spatial direction. The uniqueness ofour design is the communication channel between controllers similar to the idea indistributed control. Well-posedness, stability and dissipativity conditions of interconnectedsystems are given in terms of LMIs. The controllers are designed such thatthe L2-gain of the closed loop system minimized. Also a method for the constructionof node by node distributed controllers presented, similar to LPV control synthesis.We designed identical controllers for all interior vehicles, and two dierent controllersplaced at boundaries. And, our simulation results show that the resulting controllerscould attenuate disturbance signals in the spatial direction, successfully.