A public transportation route planning tool: ToTRoP
Toplu taşıma rota planlama yazılımı: ToTRoP
  1. Tez No: 270527
  2. Yazar: FATİH KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde, halk otobüsü taşımacılığı için coğrafi bilgi sistemi tabanlı rotalarüreten bir web aracı geliştirilmiştir. Farklı adreslerde yaşayan kişileri hedef birnoktaya (hastane, stadyum, üniversite kampüsü v.b.) taşımak amacıyla üretilenrotaların hedefe minimum maliyetle en fazla yolcunun erişmeleri amaçlanmıştır.Sunulan araç verileri coğrafik verilere dönüştürmek için Google Map API'lerikullanır ve hedef noktaya ulaşmak için en faydalı rotaları üretir. Bu araç ÇukurovaÜniversitesi kampüsüne ulaşım için yeni öğrencilerin adres bilgilerini baz alarakuygulanabilir taşıma rotaları üretti. Bu test verilerine göre yedi tane rota ileöğrencilerin yaklaşık %76 sının taşınması sağlandı. Ek olarak OGC tarafındantanımlanan WFS servisi ile diğer CBS uygulamaları ile entegre olabilir. Bu sayede yapılan uygulama SOA tabanlı olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a web based public transportation route planning tool (ToTRoP)is developed. The routes are generated to transport people to a specific location (ahospital, a stadium, a university campus etc.) while keeping minimum cost andmaximum passenger number. ToTRoP uses Google APIs to convert text basedaddress data into geographical location data and then generates the most beneficialroutes to a target point. ToTRoP is used to derive possible transportation routes fromthe city of Adana to Çukurova University's campus based on the anonymous addressdata of the freshmen students. According to the test results, transportation ofapproximately 76 % of the students is enabled through seven routes. The tool canwork integratedly with other GIS software thanks to WFS support. This featureenables it to be a SOA based GIS application.