Aspidiotus nerii bouche (Hemiptera: Diaspididae) ve parazitoidi Aphytis melinus DeBach (Hymenoptera: Aphelinidae)'un farklı nem koşullarında bazı biyolojik özelliklerinin araştırılması
Research on some biological features of Aspidiotus nerii bouche (Hemiptera: Diaspididae) and its parasitoid Aphytis melinus DeBach (Hymenoptera: Aphelinidae) at different relative humidity level
- Tez No: 270529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Doğu Akdeniz Bölgesi turunçgil alanlarında önemli bir zararlı olan Aonidielia aurantii' (Maskell)'nin biyolojik mücadelesinde etkin bir doğal düşman olan Aphytis melinus'un ve konukçusu Aspidiotus nerii'nin daha başarılı bir kitle üretimine orantılı nemin etkisini belirlemek amacıyla bu çalışma yürütülmüştür. Bu amaçla A. melinus ve bu parazitoitin üzerinde kolay üretildiği A. nerii'nin %40, %60 ve %80 nem derecelerinde bazı biyolojik özellikleri araştırılmıştır.Yapılan çalışma sonucunda A. nerii'nin ergin öncesi gelişimini en kısa 27.0 gün ile % 60 orantılı nemde, en uzun 33.0 gün ile % 40 nemde tamamladığı ortaya çıkarılmıştır. Ölüm oranının ise en düşük %40, en yüksek % 80 nemde olduğu belirlenmiştir. A. nerii'nin dişi ömürü 51.2 gün ile en uzun %40 nemde, en kısa 34.5 ile % 60 nemde olduğu ortaya konulmuştur. Dişi ömrüne paralel olarak ömürleri boyunca bıraktıkları larva sayıları % 40`ta 83.1 dişi/ömür ile en yüksek olmasına rağmen; en düşük % 80 nemde 58.0 dişi/ömür olmuştur. A. nerii'nin vücut iriliği nem artışıyla birlikte artış göstermiştir.A. nerii'nin parazitoiti A. melinus'un gelişme süresi nem artışına paralel olarak artmıştır. Dişi erkek oranının ise % 40 nemde dişi lehine iken; % 60 ve %80 nemde erkek lehine olduğu belirlenmiştir. A. melinus' un vücut iriliği ise en uzun gelişme süresinin gözlendiği %80 nemde en az olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study was investigated that effect of relative humidity to successful mass rearing of Aphytis melinus which is an effective biological control agent on Aonidielia aurantii? (Maskell) citrus areas in Region of East Mediterranean and its host Aspidiotus nerii. For these purpose were studied some biological features of A. melinus and A. nerii easily produced of A. melinus at %40, %60 and %80 RH.The developmental time (egg to adult) of A. nerii is shortest 27.0 days at % 60 RH, the longest 33.0 days at % 40 RH. The mortality rate is determined minimum at %40, maximum at %80. Longevity of female is longest 51.2 days at %40, shortest 34.5 days at %60. Although total fecundity of female is maximum 83.1 eggs/female at %40 parallel to female longevity, minimum 58.0 eggs/female at % 80. Body size of A. nerii is getting bigger with increasing relative humidity.The developmental time of A. melinus increased with increasing humidity. While rate of female to male is in favor of female at % 40 RH, It is in favor of male at % 60 and %80 RH. Body size of A. melinus is minimum at %80 RH which was observed the longest development time.