Characterization and comparative evaluation of sheep production under traditional and improved management conditions of Central Syria
Orta Suriye koyunculuğunun karakterizasyonu ile geleneksel ve geliştirilmiş bakım besleme koşullarında yapılan yetiştiriciliğin karşılaştırılması
  1. Tez No: 270602
  2. Yazar: MOHANNAD OBAİDO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma orta Suriye koyunculuğunun tanımlanması yanında geleneksel ve iyi bakım, besleme koşullarında işletmelerin üreme, büyüme ve laktasyon dönemlerini karşılştırmak amacıyla çiftçi koşullarında yürütülmüştür. Üç köyden, beş yetiştirici seçilmiştir.Her yetiştiricinin sürüsü rastgele ikiye ayrılmış ve bir grup geleneksel koşullarda diğer grup da geliştirilmiş bakım besleme koşullarında tutulmuştur. Geleneksel bakım ve besleme uygulanan gruplara ait veriler aynı zamanda orta Suriye koyunculuğunun karakterizasyonu için kullanılmıştır.Döl verimi bakımından gruplar arasında gözlenen farklar istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur. Bunun nedeni olarak koç katımının, araştırmanın başladığı tarihten önce başlaması ve kuraklık nedeniyle meraların zayıf kalmasından kaynaklanmış olabileceği söylenebilir. Koyunların araştırma boyunca ortaya koydukları canlı ağırlık artışı ve vücüt kondüsyon skoru artışları istatistiki olarak önemli (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted on-farm with the aims of characterizing sheep production in Central Syria and comparing the production aspects of sheep managed under traditional and improved feeding during reproduction, lactation, and growth stages. Five farmers in three villages were selected for the experiment. The flock of each farmer was divided into two groups randomly to apply improved feeding practices to one half of the ewes while the other half were fed according to the farmers? traditional practices. The traditional group of each farm was followed regularly in order to characterize sheep production.Ewes? performances were generally similar and no significant differences were observed between treatments due to the long breeding season that the ewes had, accompanied by drought and poor grazing. The effect of diets on the weight and body condition score of ewes was highly significant during the trial (P0.05). The alternative experimental diet used in the improved treatment promoted a better performance in mean daily milk yield during 69 days and 62 days after weaning in improved and traditional treatments respectively (P< 0.01).