Design and applications of hydroxy (HHO) system
Hidroksi (HHO) sistem dizaynı ve uygulamaları
  1. Tez No: 270601
  2. Yazar: ALİ CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada hidroksi gazı, sızdırmaz bir reaktör kabı (hidrojen jeneratörü) içerisine konulan farklı katalistlerin (KOH(aq), NaOH(aq), NaCl(aq)) sulu çözeltilerinin, özel üretilmiş elektrotlar ile elektrolizi sonucu elde edilmiştir. Katalistler sudaki hidrojen ve oksijen bağlarını zayıflatmak amacıyla konulmuştur. Hidroksi gazı, dört silindirli, dört zamanlı bir sıkıştırma ile ateşlemeli (dizel) motor ve tek silindirli, iki zamanlı bir buji ateşlemeli (benzinli) motorda, motorin ve benzine karıştırılarak, motorlar üzerinde hiç bir modifikasyon yapılmadan ve depolama tankına ihtiyaç duyulmadan kullanılmıştır. Hidroksi gazının hidrokarbon (HC) ve karbon monoksit (CO) emisyonları ile motor performansı ve özgül yakıt tüketimi üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, hydroxy gas (HHO) is produced by the electrolysis process of different catalysts (KOH(aq), NaOH(aq), NaCl(aq)) with various electrode designs in a leak proof plexiglass reactor container (hydrogen generator). Catalysts are used to diminish oxygen and hydrogen bonds. Hydroxy gas is used as a supplementary fuel in a four cylinder, four stroke, compression ignition (diesel) and a single cylinder, two stroke spark ignition (gasoline) engine without any modification and without need for storage tanks. Its effects on hydrocarbon (HC), carbon monoxide (CO) emissions, engine performance characteristics and specific fuel consumption (SFC) are investigated.