Cıvata bağlantılı titreşim test fikstürlerinin dinamik karakterizasyonunun teorik ve deneysel incelenmesi
Theoretical and experimental investigation of dynamic characterization of bolted vibration test fixtures
- Tez No: 965724
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY KARAÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, L tipi iki farklı titreşim fikstürünün —cıvatalı ve yekpare yapılar— dinamik davranışları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, bağlantı tipi, cıvata torku ve bağlantı geometrisinin fikstürün modal özelliklerine, frekans yanıtına ve titreşim iletilebilirliğine etkisini hem sayısal hem de deneysel olarak ortaya koymaktır. Fikstürlerin doğal frekansları, mod şekilleri, sistem katılığı ve sönüm karakteristikleri sonlu elemanlar yöntemiyle analiz edilmiş; aynı parametreler deneysel modal analiz ve sinüs tarama testleri yoluyla doğrulanmıştır. Testler sonucunda elde edilen frekans cevap fonksiyonları ve iletilebilirlik eğrileri belirli referans ve yanıt noktaları üzerinden değerlendirilmiş; iki yapı tipi arasında dinamik performans farkları detaylı şekilde incelenmiştir. Bulgular, cıvatalı bağlantıların uygulanan tork seviyesi ve konum düzenine bağlı olarak yapısal bütünlük, enerji iletim verimi ve rezonans davranışında belirgin değişikliklere yol açtığını göstermektedir. Yekpare yapılar yüksek katılık ve kararlı dinamik özellikler sunarken, cıvatalı yapılar modülerlik ve düşük üretim maliyeti gibi avantajlarıyla öne çıkmaktadır. Elde edilen sonuçlar, uygun mühendislik uygulamalarıyla cıvatalı titreşim fikstürlerinin, deneysel doğruluk ve güvenilirlikten ödün vermeden yekpare sistemlere alternatif oluşturabileceğini ortaya koymakta; fikstür tasarımı ve test altyapılarında esneklik sağlayacak yaklaşımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comparative investigation into the dynamic behaviour of two L-shaped vibration fixtures, constructed as bolted and monolithic structures. The primary objective is to assess how connection type, bolt torque, and joint configuration influence the modal characteristics, frequency response, and transmissibility of the fixtures using both numerical simulations and experimental methods. Natural frequencies, mode shapes, system stiffness, and damping behaviour were determined through finite element analysis and verified by experimental modal testing and sine sweep excitation. Frequency response functions and transmissibility spectra were extracted and evaluated at defined reference and response points to identify performance differences between the two fixture designs. The findings indicate that bolted joints cause significant variations in structural integrity, energy transmission, and resonance behaviour depending on the applied torque level and bolt arrangement. Monolithic fixtures provide higher stiffness and stable dynamic properties, whereas bolted structures offer advantages in modularity, portability, and manufacturing cost. Results demonstrate that with proper engineering practices, bolted fixtures can serve as effective and reliable alternatives to monolithic designs without compromising measurement accuracy or dynamic consistency. This comprehensive evaluation contributes to the development of flexible and optimized fixture strategies for vibration testing applications, supporting both experimental reliability and practical implementation in test environments.