Farklı üretim teknikleriyle üretilmiş metal altyapıların üst yapı porselenine bağlantı dayanımına tekrarlayan fırınlamaların etkisi
The effect of repeated firing on the bond strength of metal substructures manufactured with different production techniques to the superstructure porcelain
  1. Tez No: 844420
  2. Yazar: MEHMET MERT ÖNDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI CENKER KÜÇÜKEŞMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Diş kayıpları insanlarda fonksiyon ve estetik açısından olumsuz sonuçlara sebep olmaktadır. Kayıp diş ve diş dokularının; biyolojik uyuma sahip, çiğneme kuvvetlerine karşı dirençli ve estetik özellikleri yüksek malzemelerle yerine koyulması diş hekimliği alanında yıllardır süregelen bir arayıştır. Bu süreçte metal alt yapı ile desteklenen seramik restorasyonlar, üstün mekanik özellikleri sayesinde protetik tedavinin temel uygulamaları haline gelmiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte, farklı metal altyapı üretim teknikleri geliştirilmiştir. Selektif Lazer Sinterleme ve CAD-CAM milleme gelişen teknoloji ile birlikte kullanılmaya başlayan metal altyapı üretim yöntemlerindendir. Metal destekli porselen restorasyonların üretim aşamaları sırasında porselen tekrarlanan fırınlamalara maruz kalabilir. Yapılan ek fırınlamalar renk uyumsuzluğu, bağlantı dayanımında başarısızlık, marjinal uyum gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle tekrarlanan fırınlama işlemleri hekimler için endişe kaynağı olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, tekrarlanan fırınlamaların farklı üretim teknikleriyle üretilmiş metal altyapıların üst yapı porselenine bağlantı dayanımına etkisini incelemektir. Bu amaçla Cr-Co metal alaşımından altyapılar üretilmiştir. Örneklem büyüklüğü G Power 3.1 programı kullanılarak hesaplanmıştır. ANOVA testi için 0,4 etki büyüklüğü, %80 istatistiksel güç (1-β) ve Tip 1 hata α = 0,05 düzeyinde en küçük örneklem büyüklüğü 120 olarak belirlenmiştir. Döküm (n=40), CAD-CAM milleme (n=40) ve Selektif lazer sinterleme (n=40) yöntemleriyle üretilen 10mm çapında 5mm yüksekliğinde toplam 120 adet Co-Cr metal altyapının üzerine üretici firmanın talimatları doğrultusunda aynı teknisyen tarafından 5mm çapında 3mm yüksekliğinde olmak üzere VITA VMK Master (Zahnfabrik, Bad Sackingen, Almanya) marka feldspatik dentin porseleni tabakalama yöntemi ile uygulanmıştır. Grupların her biri 4 alt gruba ayrılarak kontrol grubuna ekstra fırınlama işlemi uygulanmamış, diğer her bir gruba üç, beş ve yedi defa tekrarlayan fırınlama işlemleri uygulanmıştır. Örnekler bağlantı dayanımı testi için hazır hale geldikten sonra universal test cihazı ile 0,5mm/dk hızla makaslama bağlanma testi uygulanmıştır. Bağlantı dayanım değerleri MPa cinsinden hesaplanmıştır. Makaslama testi sonrasında görülen adeziv, kohesiv ve karma hasarlar ışık mikroskobu ile incelenmiştir. Metal alt yapı üretim metodu, tekrarlayan fırınlama sayısı ve bu faktörlerin karşılıklı etkileşimlerini değerlendirmek amacıyla istatistiksel analizler yapılmıştır. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 25.0 paket programı kullanılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmanın sınırları dahilinde, tekrarlanan fırınlama işlemlerinin metal porselen bağlantı dayanımında istatistiksel olarak anlamlı fark ortaya çıkarmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tooth loss causes negative results in terms of function and aesthetics in humans. Lost teeth and dental tissues; It is an ongoing search in the field of dentistry for years to replace it with materials that are biologically compatible, resistant to chewing forces and have high aesthetic properties. In this process, ceramic restorations supported by metal infrastructure have become the main applications of prosthetic treatment thanks to their superior mechanical properties. With the developing technology, different metal infrastructure production techniques have been developed. Selective Laser Sintering and CAD-CAM milling are among the metal infrastructure production methods that have started to be used with the developing technology. During the fabrication stages of metal fused to porcelain restorations, the porcelain may be subjected to repeated firings. Additional firings may cause problems such as color mismatch, failure in bond strength, and marginal compatibility. Therefore, repeated baking procedures can be a cause for concern for physicians. The aim of this study is to examine the effect of repeated firings on the bond strength of metal substructures produced with different production techniques to the superstructure porcelain. For this purpose, substructures were produced from Cr-Co metal alloy. The sample size was calculated using the G Power 3.1 program. For the ANOVA test, the smallest sample size was determined to be 120, with an effect size of 0.4, a statistical power of 80% (1-β), and Type 1 error at the level of α = 0.05. A total of 120 Co-Cr metal substructures with a diameter of 10 mm and a height of 5 mm produced by casting (n=40), CAD-CAM milling (n=40) and Selective laser sintering (n=40) methods are placed on a 5 mm Co-Cr metal substructure by the same technician in accordance with the manufacturer's instructions. VITA VMK Master (Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany) brand feldspathic dentin porcelain was applied by layering method, with a diameter of 3 mm and a height of 3 mm. Each of the groups was divided into 4 subgroups and no extra firing was applied to the control group, and three, five and seven repetitive firings were applied to each other group. After the samples were ready for the bond strength test, shear bonding test was applied with a universal test device at a speed of 0.5 mm/min. Connection strength values ​​are calculated in MPa. Adhesive, cohesive and mixed damages observed after shear test were examined with light microscopy. Statistical analyzes were made in order to evaluate the metal infrastructure production method, the number of repetitive firings and the interaction of these factors. IBM SPSS Statistics 25.0 package program was used for statistical analysis. As a result, within the limits of this study, it was determined that repeated firing processes did not reveal a statistically significant difference in metal-porcelain bond strength.