Bazı pestisitlerin sıçan dokularındaki asetilkolinesteraz ve antioksidan enzim aktiviteleri ile malondialdehit düzeyine etkileri
The effects of some pesticides on acetylcholinesterase, antioxidant enzyme activities and the malondialdehyde level in tissues of rats
- Tez No: 270627
 - Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP RENCÜZOĞULLARI, PROF. DR. MUSTAFA CANLI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Cyfluthrin ve Etoxazole'nin letal olmayan derişimlerinin sıçan karaciğer ve böbreklerinde katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx), asetilkolinesteraz (AChE) enzim aktiviteleri ve malondialdehit (MDA) düzeyine subkronik etkisi araştırılmıştır. Cyfluthrin'in 1.2, 12 ve 120 mg/kg v.a./gün'lük, Etoxazole'nin 2.2, 11 ve 22 mg/kg v.a./gün'lük dozları sıçanlara intraperitonal yolla 21 gün süreyle verilmiştir.Cyfluthrin etkisinde: karaciğer ve böbrekte kontrol ve Dimetilsülfoksit (DMSO)'e göre en düşük dozda CAT aktivitesi değişmezken, diğer iki dozda azalmıştır. GPx aktivitesi, Karaciğerde SF (Serum fizyolojik) ve DMSO'ya göre önemli derecede azalmıştır. Böbrekte, GPx aktivitesinde SF'ye göre en düşük dozda değişim görülmezken diğer dozlarda önemli azalma, DMSO'ya göre tüm muameleli gruplarda azalma görülmüştür. karaciğerde SF ve DMSO'ya göre tüm derişimlerde, böbreklerde ise sadece en yüksek iki dozda MDA düzeyi artmıştır. AChE enzim aktivitesinde, karaciğerde SF ve DMSO'ya göre tüm dozlarda, böbrekte en yüksek dozda azalma görülmüş, diğer dozlarda değişim görülmemiştir. Etoxazole etkisinde karaciğer ve böbreklerde CAT, GPx ve AChE aktivitesi SF'ye göre tüm dozlarda azalırken MDA düzeyinde artma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of sublethal concentrations of cyfluthrin and etoxazole on the activities of catalase (CAT), glutation peroksidase (GPx), acetlycolinesterase (AChE) and malondialdehyde (MDA) levels in the liver and kidney of the rats were investigated. Cyfluthrin and Etoxazole were administered intraperitonally over a 21 day period in a dose of 1.2, 12 and 120 mg/kg b.w./day and 2.2, 11 and 22 mg/kg b.w./day respectively.Cyfluthrin decreased CAT activity at the higher two doses in the liver and kidney, whreas it did not affect CAT activity at the lowest dose. GPx activity decreased in the liver comparing SP (serum physiologic) and DMSO controls in all groups, though there was no change in the kidney of rat which was compared to SP control at the lowest exposure dose and at all doses when compared with DMSO. Cyfluthrin increased MDA level in liver at all doses when compared with both SP and DMSO, however, it increased the MDA level in kidney at two highest doses. AChE activity in the liver of all groups exposed to cyfluthrin decreased comparing to both SP and DMSO control group whereas in the kidney there was only significant decrease at the highest dose when compared to both control. The kidney and liver CAT, GPx and AChE activities of rats treated with etoxazole were decreased at all doses when compared with SP however, the MDA level was increased.