Sıvıların kaldırma kuvveti ve yüzme kavramlarına yönelik probleme dayalı öğrenme uygulaması ve değerlendirilmesi
Implementation and evaluation of problem based learning on buoyant force and floating concepts
- Tez No: 276730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY ÖZSEVGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bilim insanları, bilimsel çalışmaları sırasında Bilimsel Süreç Becerileri denilen bir takım kazanımlar edinirler. Bu deneyimler, sosyal yaşamın problemlerini çözmede çok önemli bir yere sahiptir. Kişileri sosyal yaşamlarında problemlerle karşılaşmadan önce onları topluma hazırlamakla görevli olan okullar bu süreci başlatmalıdır. Probleme Dayalı Öğrenme bu süreçte öğrenciyi aktif kılan, onu düşündüren ve etkili öğrenmesine katkı sağlayan yöntemlerden biridir. Bu bağlamda PDÖ yöntemine göre etkinlikler düzenlenmeli ve uygulanmalıdır.Bu çalışmanın amacı 2009-2010 eğitim öğretim yılında ilköğretim 8. sınıf Kuvvet ve Hareket Ünitesinde yer alan sıvıların kaldırma kuvveti ve yüzme kavramlarının probleme dayalı öğrenmeye göre geliştirilmesi ve etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışma aksiyon araştırması metodolojisi kullanılarak Arsin Cumhuriyet İlköğretim Okulunda 8. sınıfta öğrenim gören 23 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Veriler, uygulanan başarı testi ve ders materyallerindeki yöntem ve stratejilere verilen cevaplardan elde edilmiştir. Testlerden alınan nicel veriler SPSS programı kullanılarak, nitel veriler ise betimsel ve yorumsal analiz edilerek incelenmiştir. Yapılan çalışma ile öğrencilerin; senaryolardaki gerçek problemleri belirleyemedikleri, gruplar arası tartışmaların problem belirlemede etkili olduğu, uygulamada bilimsel süreç becerilerinin yoğun olarak kullanıldığı, materyalin akademik başarıyı arttırdığı sonuçlarına varılmıştır. Çalışmada kullanılan stratejilerin, PDÖ adımlarına uygun olarak başka konularda hazırlanarak öğrencilerin bilimsel süreç becerilerindeki değişimin araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Scientists acquire some sort of experiences called ?Skills in Scientific Process? during their scientific studies. These experiences have utmost importance in solving problems of social life. The schools, whose duty is to prepare the individual for society before they face problems, must start this process. Problem Based Teaching is a technique which makes students active and helps them to learn efficiently in this process. In this context, activities should be prepared and practiced in accordance with Problem Based Teaching.The aim of this study is to improve the concepts of floating and buoyant force of liquids which take part in ?Force and Motion Unit? of 8th grade, according to Problem Based Teaching and is to examine its effects in the education year of 2009-2010. This study is carried out on 23 students of 8th grade in Arsin Cumhuriyet Primary School according to action research methodology. The data are acquired from the success test applied and the answers given to the methods and strategies in course materials. The quantitative data is examined using the SPSS program and the qualitative data is examined through descriptive and interpretative analysis. With this study, it is concluded that the students cannot identify the real problems in sceneries, the discussions between the groups are effective in determining problems, the skills in scientific process have been used intensively in practice, materials have increased academic success. It is recommended that the strategies used in this study should be adapted to other subjects according to Problem Based Teaching and the change in students? skills of scientist process should be examined.