The effect of creative drama based instruction on seventh grade students' achievement in ratio and proportion concepts and attitude towards mathematics
Yaratıcı drama temelli öğretimin yedinci sınıf öğrencilerinin oran orantı konusundaki başarılarına ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisi
- Tez No: 300746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU, YRD. DOÇ. DR. MİNE IŞIKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmanın amacı yaratıcı drama temelli öğretimin, geleneksel öğretim ile karşılaştırıldığında yedinci sınıf öğrencilerinin oran orantı konusundaki başarılarına ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisini araştırmaktır. Bu çalışmanın diğer bir amacı ise öğrencilerin yaratıcı drama temelli öğretim ile ilgili görüşlerini almaktır.Çalışma Körfez-Kocaeli'ndeki bir devlet okulunda toplam 58 yedinci sınıf öğrencisi ile yürütülmüş, 12 ders saati (üç hafta) sürmüştür. Çalışmada 30 öğrenci Yaratıcı Drama Öğretimi (YDTÖ), 28 öğrenci ise Geleneksel Öğretim (GÖ) almışlardır.Veri toplamak amacıyla, Oran Orantı Başarı Testi (OOBT), Matematik Tutum Ölçeği (MTÖ) ve görüşmeler kullanılmıştır. OOBT ve MTÖ ön ve son test olarak uygulanmıştır. Bunlara ek olarak, rastgele seçilen on öğrenci ile görüşmeler yapılmıştır.Elde edilen nicel veriler, ön OOBT'nin ortak değişken ve son OOBT'nin ise bağımlı değişken olarak kullanıldığı tek yönlü eş varyans analizi (ANCOVA) ile incelenmiştir. Ayrıca, matematiğe yönelik tutum ölçeği son test ön test fark puanları üzerinde bağımsız örneklem t testi uygulanmıştır.Çalışmanın sonuçlarına göre Oran Orantı Başarı Testinden alınan puanlara ve matematiğe yönelik tutum ölçeği son test ön test fark puanlarına göre yaratıcı drama temelli öğretim lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Ayrıca, deney grubundaki öğrencilerin görüşmelerde ifade ettikleri düşüncelere göre; deney grubu öğrencilerin kontrol grubu öğrencilerine göre daha iyi performans göstermesi yaratıcı drama temelli öğretimin aktif katılıma, işbirliği içinde çalışmaya ve kendine ait farkındalığa olanak sağlaması ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate the effect of creative drama based instruction on seventh grade students? achievement in ratio and proportion concepts and their attitudes toward mathematics. Another purpose of this study was to investigate students? self-reported views related to creative drama based instruction.The study was conducted in a public school in Körfez-Kocaeli with a total of 58 seventh grade students, lasting 12 lesson hours (three weeks). Thirty of the participants received Creative Drama Based Instruction (CDBI), and twenty-eight received Traditional Instruction (TI).The data were collected through Ratio and Proportion Achievement Test (RPAT), Mathematics Attitude Scale (MAS), and interviews. The RPAT and MAS were administered as both pretest and posttest. In addition, interviews were conducted with the ten randomly selected students.The quantitative analyses were carried out by using One-Way Analysis of Covariance (ANCOVA) with covariate preRPAT and dependent variable postRPAT at the significance level 0.05. Moreover, independent samples t-test was performed on gain scores of MAS.The results of the study indicated that there was a statistically significant mean difference between the students who received creative drama based instruction and traditional instruction in terms of achievement in ratio and proportion concepts and in terms of gain scores of attitudes toward mathematics, in favor of CDBI. Furthermore, according to the interview responses of the experimental group students, significantly better performance of the experimental group students was attributable to the potential of the creative drama based instruction to provide actively involvement, work with friends and collaboratively and providing self-awareness.