Dolaşıklar ve rasyonel dolaşıklar
Tangles and rational tangles
  1. Tez No: 270723
  2. Yazar: ESRA EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Dolaşıklar üzerine hazırlanan bu tez beş bölümden oluşmaktadır. 1.bölümde düğüm teorisi ile ilgili tarihi gelişim verilmiştir. İkinci bölümde dolaşıklar ile ilgili temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde dolaşıklar ve rasyonel dolaşıklarla ilgili temel kavramlar ve teoremler üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde bir rasyonel dolaşığa belli kurallar uygulanarak (0)-tipli istisnai dolaşığa dönüşmesi matematiksel olarak gösterilmiştir. Böylece dolaşıklar ve sayılar teorisinin özellikleri kullanılarak bu iki kavram arasında bir ilişki kurulmuştur. Beşinci bölümde ise tezde yapılan çalışmanın değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation on Tangle consists of five chapters. In the first chapter, the historical process is offered related to knot theory. In the second chapter, it is given basic definitions about tangles. In the third chapter, the fundamental definitions and theories on tangles and rational tangles are discussed. In the fourth chapter, the transformation of a rational tangle to 0-type trivial tangle by applying certain norms is mathematically shown. Thus a relationship is build between these two definitions using tangles and the peculiarities of number theories. In the fifth chapter, the study is generally evaluated.