Lineer cebirde probleme dayalı öğrenme yönteminin öğrencilerin akademik başarıları, problem çözme becerileri ve yaratıcılıkları üzerine etkisi
The effects of problem-based learning in linear algebra on the academic achievement, problem-solving skills and creativity of students
  1. Tez No: 270737
  2. Yazar: TUĞRUL KAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, Lineer Cebir'de vektör uzayları ünitesinde yer alan lineer kombinasyon, bir kümenin gerdiği uzay, alt vektör uzayı, lineer bağımlılık-bağımsızlık ve baz-boyut kavramlarının probleme dayalı öğrenilmesinin öğrencilerin akademik başarılarına, problem çözme becerilerine ve yaratıcılıklarının gelişimi üzerine olan etkisini araştırmaktır. Araştırma grubunu, Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Lisans Programı'nda öğrenim gören 72 ikinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma 2009-2010 eğitim-öğretim yılının güz yarıyılında uygulanmıştır. Deney grubunda 34, kontrol grubunda 38 öğrenci yer almaktadır. Araştırmada, yarı-deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin lineer cebirdeki ilgili kavramlara yönelik hazırlanan akademik başarı testinden almış oldukları puanlar arasında, deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Deney ve kontrol gruplarının yaratıcılık ölçeğinden almış oldukları ön test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmazken, son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayrıca deney ve kontrol grubunda yaratıcılığı daha yüksek olan öğrenci gruplarının akademik başarı testinden almış oldukları puanların ortalaması daha yüksektir. Deney grubunda yer alan öğrenciler, lineer kombinasyon(birleşim), alt vektör uzayı, lineer bağımlılık-bağımsızlık, bir kümenin gerdiği uzay, baz ve boyut kavramlarının probleme dayalı öğretiminin yapıldığı araştırmaya yönelik genel olarak olumlu görüşlere sahiptir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to research the effect of learning the concepts of linear combination, a space spanned by a set, subspace, linear dependence-independence and basis-dimension included in Linear Algebra on the academicachievement, problem solving skills and creative development of students. The research group consists of 72 sophomores studying at the Undergraduate Program of Primary School Mathematics Education, in Kazım Karabekir Education Faculty, at Atatürk University. There were 34 students in the experimental group and 38 students in the control group. In the present research, a quasi-experimental method was used. The study was carried out in the fall semester of the 2009-2010 academic year. According to the findings in the study, there is a significiant difference between the scores of experimental and control groups that they took from the academic achievement test regarding Linear Algebra, in favor of the experimental group. While no statistically significant difference was found between the preliminary test scores of the experimental and control group students for the creativity scale, a statistically significant difference was found between their final test scores. In addition, the average of the scores of the students with higher creativity who took from the academic achievement test in both groups appears to be higher as well. The experimental group students generally have positive views about the research in which the concepts of linear combination, subspace, linear dependence-independence, a space spanned by a set, base and dimension are taughtt using a problem-based pedagogy.