T.C. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından 2004 Erzurum Aşkale depremi sonrası yörede yaptırılan tarım işletme binalarının yapısal ve planlanma yönünden incelenmesi
Study of the agricultural buildings in terms of planning and structure procuded by the ministry of public works and settlement in the aftermath of the earthquake of Aşkale in 2004
- Tez No: 270738
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OKUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, 25-28 Mart 2004 tarihlerinde Aşkale ve yöresinde meydana gelen deprem sonrasında T.C. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Erzurum İl Müdürlüğü Tarafından işletmeleri zarar gören vatandaşlar için yapılan Köy Tipi Konut, Ahır, Köy Tipi Ahırlı Afet Konutu olarak projelenen işletme yapılarının yapısal ve planlama yönünden mevcut durumlarının, özelliklerinin belirlenmesi ve eksiklerinin ortaya çıkarılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma yöresinde uygulanan Projeler T.C.Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış tip projeler olup, depremden zarar gören tüm yörede bu projeler uygulanmıştır. Çalışmada araştırma yöresini temsil edebilecek 27 işletme seçilmiştir.Çalışma sonunda, işletme binalarında fiziksel yapının yetersiz olduğu, ahırlarda boyutların ve çevre koşullarının hayvanlar için yetersiz olduğu, konutlarda oda sayılarının işletme nüfuslarına göre yetersiz olduğu, işletmeler için bir işletme avlusu planlaması yapılmadığı ve avlu için ayrılan alanların yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Yöreye uygun olarak konut ve ahır tiplerine ilişkin planlar hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted with the purpose of determining in terms of planning and structure the existing situation and the deficiencies of the administrative buildings projected as Village Type Housing, Cowshed, Village Type Disaster Home with Cowshed constructed by the T.R. Ministry of Public Works and Settlement for citizens whose enterprises have been damaged in the aftermath of the earthquakes which occurred at the date of 25-28 March 2004 in Aşkale and its vicinities. The Projects implemented in the district of the research are type projects prepared by the General Directorate of Construction Works of the Ministry of Public Works and Settlement and these projects have been implemented throughout all the area which has been damaged by the earthquake. In the study, 27 enterprises that are adequate to represent the area of research have been selected.At the end of the study, it was determined that the physical structure is inadequate, that the dimensions and ambient conditions are insufficient for the animals, that the number of rooms within the dwellings are insufficient in comparison to the population of the enterprises, that the planning of an enterprise courtyard was not made for the enterprises and that the spaces allocated for the courtyard were insufficient. Plans related to dwellings and cowshed types conform to the district have been prepared.