T.C.Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'nde uygulanmakta olan hizmet içi eğitimin etkililiği konusunda kursiyer eğitici ve yöneticilerin görüşleri
- Tez No: 27087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı T.C. Emekli Sandığı Genel Mü dürlüğü ' nde uygulanan HÎE'in etkililiği konusunda kursiyerlerin, eğiticilerin ve yöneticilerin görüşleri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığına saptamaktır. Araştırmanın evrenini“fist Görevlere Hasırlama Eği timi”ne kursiyer, eğitini ve yönetici olarak katılanlar oluşturmaktadır. Araştırmada betimsel method kullanılmıştır. Araştır manın verileri anket yoluyla toplanmıştır. Kursiyerler, eğiticiler ve yöneticilerin görüşleri, arasındaki Çarkın anlamlı olup olmadığı 't' testi, ile yoklarımı şt ı r. T.C. Emekli Sandığı Genel Müdür 1 üğü ' nde uygulanan HÎE'in etkililiği konusunda kursiyerler çoğunlukla katıl mamakta, eğiticiler kısmen katılmakta, yöneticiler ise çoğunlukla katılmaktadırlar. Eğiticilerin eğitim faaliyet lerinde etkili olduğu görüşüne kursiyerler kısmen katıl makta fakat eğiticiler tamamen katılmaktadırlar. Kursiyer ler ile eğiticilerin, eğiticiler ile yöneticilerin ve kur siyerler ile yöneticilerin görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunduğu saptanmıştır. Kursiyerler, eğiticiler ve yöneticilerin görüşleriii arasındaki farkı en aza indirmek için bav.j öneriler geti rilmiştir. Bu önerilerin HÎE'in etkililiğini artıracağı umulmak tadı r.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY The purpose of this study is to find out if there is any significant difference between the opinions of learners, instructors and admins trators on the inservice Training of Turkish Repuol in Directory General of Pension Affairs (T.C. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü) The population of the study consists of learners, in structors and administrators who take place at“Staff Training for Supervar Duties”The descriptive research method was used in this study. The data have been obtained by administrating a questionnaire. The“t”test was used in order to find out. whether or not there is any difference between the opinions of learners, instructors and administrators on the effectiveness of Inservice Training. The most of the learnes do not agree, instractors partly agree, and most of the administrators do not agree on the effectiveness of Inservice traning of Turkish Republic, Directory General of Persion Affairs. There are significant differences between learns and instructors, instructors and administrators; learners and admin istrators.iv Soma recommendations were offered to decrease the less difference between the opions of learnes, instructors and administrators. These recommendations may be helpful to increase the ef fectivness of Tnservice Training.