Yükseköğretim hizmetinin finansmanı ve devlet üniversitelerinin performansını ölçmeye yönelik bir analiz
Financing of the higher education services and an analysis to measure the performance of the state universities
- Tez No: 270914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL RAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Maliye, Education and Training, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı; bireylerin öğrenim hayatlarının son aşaması olan yükseköğretim hizmetinin finansman kaynaklarını incelemek ve üniversitelerin uluslar arası yayınlamış oldukları yayın sayılarını baz alarak performansını ölçmektir. Bu amaçla tez üç bölümden oluşmaktadır.İlk bölümde, yükseköğretim hizmetinin yapısına, faydalarına, Bologna sürecine ve eğitim sistemi içerisindeki yeri ve öneminde değinilerek temel ve teorik bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, bazı ülkelerde yükseköğretim hizmetinin işleyişine ve finansmanına değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, Türk yükseköğretim sistemi ve bu sistemin finansmanı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ayrıca, devlet tarafından devlet üniversitelerine ayrılan bütçe ödeneklerinin gerçekleşme rakamları, bu üniversitelerin faaliyet süreleri, yine bu üniversitelerdeki öğretim üyesi sayısı ve öğrenci sayıları bağımsız değişken, devlet üniversitelerinde yayınlanmış olan uluslar arası yayın sayısı ise bağımlı değişken kabul edilerek SPSS(Statistical Package for the Social Sciences ? Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi) programıyla çoklu regresyon analizi uygulanmış, bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the financial sources of the university education service which is the last stage of the individual?s education international lives and to measure the performance based on the publication numbers published by the universities. This study consists of three parts.In the first part, it is given the basic and teoric information about the structure of university education, its benefits, the Bologna process and its place and importance in the education system. In the second part, it is mentioned about the function and finance of the university education service in some countries. In the third and last part, it is mentioned about the Turkish university education system and the finance of this system. In the third part, it is also examined the figure of budget appropriation to the state universities by the government, the activity process of these universities and the number of the faculty member in these universities and the number of students as independent variable, the international publication number in state universities accepted as dependent variable. It is applied the multi regression analyze programme called SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) to examine the relationship between the dependent and independent variables.