Hacettepe ve Erciyes üniversiteleri öğrencilerinin yükseköğretimin finansmanına ilişkin görüşlerinin öğrencilerin sosyo-ekonomik özellikleri temelinde değerlendirilmesi
- Tez No: 81983
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAVAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
ÖZET Bu araştırma, Hacettepe ve Hrciyes üniversitelerine devam eden öğrencilerin sosyoekonomik özellikleri ile yükseköğretimin kişisel getirilerine verdikleri önem derecesine ve yükseköğretim hizmetinin maliyetlerine katılımlarını öngören finansman yaklaşımlarına ilişkin görüşlerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 1998-1999 öğretim yılında Hacettepe ve Erciyes üniversitelerinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma, her iki üniversitede karşılıklı olarak bulunan fakülte ve yüksekokulların aynı bölümlerinde okuyan 2229 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, alanyazın taraması ve araştırmacı tarafından geliştirilen anketin uygulanması ile elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel çözümlemesinden elde edilen bulgular alanyazın taramasıyla elde edilen bulgular ile karşılaştırılarak sunulmuş ve yorumlanmıştır. Araştırma bulguları üç alt bölümde özetlenebilir: Öğrencilerin sosyo-ekonomik özelliklerine ilişkin bazı bulgular. (1) Anne ve babanın eğitim düzeyi yükseldikçe çocuklarının yükseköğretimden yararlanma şansı yükselmektedir, (2) Kız öğrencilerin anne ve babaları erkek öğrencilere göre daha fazla eğitim görmüşlerdir, (3) Öğrencilerin annelerinin %74.1'i, babalarının yalnızca %6.4'ü gelir getirici herhangi bir işte çalışmamaktadır, (4) Öğrencilerin ailelerinin %7.7'si düşük, %28.5'i orta-alü, %33.9'u orta, %17'isin orta-üstü ve %12.9'u üst gelir grubunda yer almaktadır (5) Öğrencilerin aüelerinin gelir durumları öğretim biçimine göre farklılık göstermemektedir (6) Öğrencilerin %10.6'sı gelir getirici bir işte çalışmaktadır. Yükseköğretimin kişisel getirilerine ilişkin bulgular Öğrenciler yükseköğretimin kişisel getirilerini“Çok Önemli”ve“Oldukça Önemli”biçiminde değerlendirmişlerdir. Çok önemli olarak değerlendirilen getirilerden bazıları: (1) Yükseköğretim mezunlarının iş bulma olanaklarının daha fazla olması, (2) Yükseköğretim mezunlarının daha iyi ortamlarda /koşullarda çalışma şanslarının fazla olması, (3) Yükseköğretim11 mezunlarının bilimsel /teknolojik ve sosyal /kültürel gelişmelere daha kolay uyum sağlayabilmeleri ve bunlardan daha fazla yararlanabilmeleri, (4) Yükseköğretimin uygun kariyer geliştirme ve meslekte ilerleme olanaklarını artırması. Yükseköğretimin finansmanına ilişkin bulgular: Öğrencilerin, yükseköğretimin maliyetlerine öğrencilerin katılımını öngören finansman yaklaşımlarının gerekçelerine ilişkin görüşleri“Tamamen Katılıyorum”, Çoğunlukla Katılıyorum“ ve ”Kısmen Katılı yorum" seçeneklerinde toplanmıştır. Öğrenciler tarafından yüksek ortalama ile benim senen bazı gerekçeler şunlardır: (1) Devlet, yalnızca alt sosyal kesimlerden gelen ya da ödeme gücü olmayanlara yeterli miktarda yardım sağlayarak, tüm öğrencilerin yetenekleri ölçüsünde yükseköğretimden yararlanma şansını artırabilir, (2) GelMerinin sınırlılığı nedeniyle devletin yükseköğretime yetererince kaynak sağlayamaması, yükseköğretim rdzrnetinin istenilen nitelikte sunulmasını engeller, (3) Tüm topluma sağladığı gerililerinden dolayı yükseköğretimin toplumsal getirilerinin karşılığı olan maliyetlerin devlet tarafından, kişisel getmlerinin karşılığı olan maliyetlerin de yarar lananlar tarafından karşılanması eşitlikçi bir yaklaşım olur, (4) Geürlerinin sınırlılığı nedeniyle devletin yükseköğretime yeterince kaynak sağlayamaması, yükseköğretimin sınırlı sayıda kişiye sunulmasına yol açabilir, (5) Devlet, yükseköğretimin tüm topluma sağladığı yararların bedelini bireylere vererek, bireylerin yetenekleri ölçüsünde yükseköğretim hizmetini istedikleri kurumdan almalarını kolaylaştırabilir. Görüşlere ilişkin bazı karşılaştırma sonuçları: (1) Yükseköğretimin finans manına ilişkin öğrenci görüşleri arasında öğrenim görülen üniversiteye göre anlamlı bir farklılık vardır, EÜ öğrencileri yiil
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study was carried out to identify the socio-economic status of the students attending Hacettepe and Erciyes universities in Turkey and their views about the indi vidual returns to higher education and finance approaches requiring the students' sharing the cost of higher education. This is a descriptive study in survey model. The population of the study consis ted of the students of Hacettepe and Erciyes universities in 1998-1999 academic year. The students who were attending the same programmes of the faculties/ colleges taking place at both universities were included in the sample. The research data were collected through literature review and administration of a questionnaire developed by the researcher. The data were analysed through statisti cal techniques and the obtained findings were presented and interpreted referring to the related literature. Findings of the study can be summed up under three sub-titles; Some of the findings related to the socio-economic status of the students are: (1) The more the educational levels of mothers and fathers of the students rise, the more the access chances of them into university increase, (2) Compared to the male students, mothers and fathers of the female students are more educated, (3) 74.1 per cent of the mothers and 6.4 percent of the fathers of the students are not employed at an income-generating work, (4) Students' parents are placed 7.7 percent in low-income group, 28.5 percent in lower-middle-income group, 33.9 percent in middle-income group, 17 percent in upper-middle-income group and 12.9 percent in upper-income group, (5) Statistically there is no significant difference between the first and second shift students in terms of the parental income, (6) 10.6 percent of the students work at an income-generating work. Some findings related to individual returns to higher education: Basically, the students stated the individual returns to higher education as“very important' and ”quite important“. Some of the individual returns valued as important with higher scores are: (1) Higher education graduates obtain more employment opportunities, (2) Higher education graduates have more chances to get jobs in better conditions, (3)IV Higher education graduates can more easily adapt themselves to scientific/ technological and social/ cultural developments and can benefit from them better, (4) Increase of better career development and promotion opportunities. Some findings related to financing higher education: The students stated the reasons of financing approaches requiring the students' sharing the cost of higher education as ”completely agree“, ”mostly agree“ and ”partly agree". Some of the reasons that students agreed on with high scores are: (1) The state can increase the chances of all students to get access into higher education in accordance with their capabilities by providing adequate aid to the students only from lower sections of the society or the students having no payment ability, (2) Inability of the state to provide adequate financial resources for higher education because of its income limitation prevents the supply of desired quality higher education, (3) It would be an egalitarian approach to share the cost of higher education by the state because of the social returns to higher education and beneficiaries because of the individual returns to higher education, (4) Higher education serves to the limited number of people as the state cannot provide adequate financial resources for higher education because of its income limitation, (5) By transferring the equivalent of social returns of higher education to the individuals, the state can facilitate the students to get higher education services from any institutions in accordance with their abilities. Some results regarding the comparisons of the students' views in relation to some variables: (1) Statistically there is a significant difference between the views of the stu dents of the both universities regarding the reasons of the cost-sharing financing app roaches between the beneficiaries, the students of EU supports the reasons of cost-sha ring approaches with higher scores, (2) Students' views change in terms of teaching shift, second shift students support the cost-sharing approaches more, (3) Female stu dents approve the reasons of cost-sharing approaches more than the male students, (4) Students' views show a significant difference depending on the income levels of their parents, the higher income level of the parents of the students is, the higher approval of the reasons of cost-sharing approaches is.